I kolejna sprawa. Pisemne zawiadomienie (za potwierdzeniem odbioru) o terminie walnego zgromadzenia członków spółdzielni otrzymałem na 18 dni przed zebraniem. Czy stanowi naruszenie przepisów art. 8.3.6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym takie zawiadomienie powinienem był otrzymać 21 dni wcześniej i czy skutkuje nieważnością podjętych na tym walnym zgromadzeniu uchwał – po zaskarżeniu ich do sądu w drodze powództwa cywilnego w trybie art. 42 par. 2 ustawy – Prawo spółdzielcze w związku z art. 189 k.p.c.?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
– Lokale użytkowe sfinansowane wkładami budowlanymi, czyli posiadające status lokali własnościowych, powinny co do zasady wnosić opłaty w takiej samej wysokości jak lokale mieszkalne. Jednakże w przypadku gdy faktycznie lokale te generują w spółdzielni więcej kosztów, np. opłaty publicznoprawne, to w uzasadnionych przypadkach, zgodnie z wyliczoną dla tej nieruchomości kalkulacją opłat, można zastosować inną stawkę eksploatacyjną. Należy pamiętać, że zróżnicowanie wysokości stawki eksploatacyjnej w danej nieruchomości musi mieć swoje merytoryczne uzasadnienie i w matematyczny sposób wyliczalne planowane koszty.
Co do drugiego pytania, to jestem pewny, że zebranie zostało zwołane w trybie odpowiadającym wymogom ustawowym, a samo doręczenie zawiadomienia z racji na przykład problemów na poczcie czy też nieobecności członka spółdzielni nie skutkuje jeszcze unieważnieniem podjętych na tym zebraniu uchwał. Członek spółdzielni, który bierze udział w zebraniu, może zaskarżyć podjętą uchwałę w trybie opisanym w ustawie. W przypadku, gdy nie może uczestniczyć w zebraniu w określonym terminie, liczonym od daty podjęcia wiadomości o treści uchwały – oczywiście tylko wtedy, gdy uchwała narusza jego prywatność, byt ekonomiczny, ogranicza jego prawa w zakresie korzystania z lokalu, względnie z nieruchomości wspólnej.