Nie musisz codziennie rano pędzić do biura i możesz robić to, co naprawdę sprawia ci przyjemność. Masz przecież zapewnione regularne dochody ze swych aktywów, których wartość długoterminowo rośnie. Mniej więcej tak wygląda stan wolności finansowej, którym kuszą nas w swym poradniku Sławek Muturi i Robert Zduńczyk.
Przedstawiają w nim autorską, sprawdzoną w praktyce koncepcję fridomii, czyli wolności finansowej osiągniętej dzięki inwestycjom w nieruchomości, a konkretnie w mieszkania na wynajem.
Sam pomysł takich przedsięwzięć nie jest u nas nowy (nawet mieliśmy ulgę podatkową dla nabywców mieszkań na wynajem), ale gorzej było z przygotowaniem kandydatów na inwestorów. Poza specjalistami z branży nieruchomości reszta bazowała na własnym doświadczeniu, poradach w tematycznych dodatkach gazet i portalach internetowych albo tłumaczeniach zagranicznych publikacji.
Poradnik Sławka Muturiego i Roberta Zduńczyka bazuje zarówno na polskiej rzeczywistości, jak i na wieloletnim doświadczeniu autorów. Swoją wolność finansową zaczęli budować pod koniec lat 90. XX wieku, robiąc równolegle karierę w międzynarodowych firmach doradczych. To wtedy kupili pierwsze mieszkania na wynajem. Ich książka nie jest jednak zbiorem osobistych wspomnień, ale poradnikiem napisanym w amerykańskim stylu; wartko, przejrzyście, z wypunktowaniem istotnych kwestii i przyjazną dla czytelników szatą graficzną, która ułatwia odszukanie interesujących ich zagadnień. Autorzy, którzy (amerykański styl) zwracają się do nas w bezpośredniej formie, per „ty”, postawili na jej żeński rodzaj. Jak wyjaśniają, nie tylko ze względu na równouprawnienie, ale dużą rolę kobiet w rodzinnych planach finansowych.
Poradnik poza analizą atutów „mieszkaniowej” drogi do wolności finansowej przedstawia zasady i kolejne etapy budowy portfela nieruchomości. Mamy więc rozdziały dotyczące wyboru typu mieszkań i ich lokalizacji, finansowania inwestycji, negocjacji ze sprzedającym i współpracy z najemcami. Na każdym etapie dostajemy garść praktycznych informacji oraz porad, choć książka nie jest podręcznikiem, który daje pełną bazę do inwestycji. Przyznają to sami autorzy, którzy zapowiadają już całą serię publikacji poświęconych poszczególnym aspektom działania na rynku nieruchomości. Mają zresztą dużo bardziej ambitne plany związane z promowanym w książce portalem Fridomia.pl.