Wracając do pytania: trudno sobie wyobrazić dom jednorodzinny wyższy niż 25 m. W tym przypadku nie istnieje więc wymóg prawny narzucający konkretny rodzaj ocieplenia. W przypadku bloku sytuacja jest odwrotna: powyżej 25 m zawsze musi pojawić się wełna, ale poniżej tej wysokości można instalować styropian. Jest to zresztą bardzo częsta praktyka.
[srodtytul] Czy materiały można mieszać? Gdy zabraknie nam styropianu, a mamy trochę wełny mineralnej, to czy możemy dosztukować ocieplenie? [/srodtytul]
[b] Radzi Tomasz Hertman: [/b]
– O wyborze właściwego materiału powinien decydować projektant, kierując się przepisami prawa i normami budowlanymi. Systemy ociepleń wprowadzane od obrotu w Polsce powinny mieć tzw. krajową deklarację zgodności lub deklarację zgodności. Oznacza to, że dany system przeszedł cykl badań i uzyskał krajową lub europejską aprobatę. Należy podkreślić słowo „system”. Badania wykonuje się bowiem dla konkretnego zestawu opartego na jednym materiale izolacyjnym. Ma to swoje uzasadnienie: różne materiały izolacyjne pracują w różny sposób w zestawie wyrobów. Dodatkowo system ociepleń musi mieć klasyfikację ogniową.
I tutaj właśnie można zauważyć podstawową różnicę dotyczącą miejsc, w których można stosować systemy oparte na styropianie i wełnie. Zgodnie z polskim prawem w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, bibliotekach oraz w budynkach wysokich powyżej 25 metra muszą być stosowane zestawy wyrobów z klasyfikacją „niepalny”. Opisane powyżej uwarunkowania dają jednoznaczną odpowiedź, że mieszanie materiałów różnego rodzaju podczas wykonywania ocieplania budynku jest błędem i jest niedozwolone.
Istnieją jednak miejsca, gdzie stosowanie dwóch rodzajów materiałów izolacyjnych jest niezbędne. Są to opisane wcześniej budynki wysokie, gdzie powyżej 25 metra musi być stosowany system niepalny, a do tej wysokości dozwolone jest stosowanie systemów nierozprzestrzeniających ognia. W takim przypadku systemy te są oddzielone dylatacją tak, aby mogły pracować niezależnie.
Rażące błędy popełnione na etapie wykonywania systemu ociepleń najlepiej ilustruje jednak fotografia (patrz u góry).
Jak widać, projektowaną grubość materiału izolacyjnego osiągnięto, łącząc warstwy styropianu i wełny mineralnej. Przeanalizujmy ten konkretny przypadek, przez co uzyskamy ostateczną odpowiedź na pytanie, czy materiały można mieszać. Czym skutkuje wprowadzenie takiego rozwiązania?
1. Jeśli dla tego konkretnego przypadku wykonane były obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegrody, to automatycznie stają się one nieaktualne. Jeśli projektantowi zależało na uzyskaniu ocieplenia o dużej paroprzepuszczalności, to wprowadzenie warstwy styropianu zamknęło tę możliwość. Zmiana ta mogła też spowodować możliwość pojawienia się w przegrodzie dużej ilości kondensatu pary wodnej, co przyczynić się może do wzrostu grzybów i pleśni w mieszkaniach.
2. Zastanówmy się, jakie łączniki mechaniczne zastosowano? Czy te do wełny mineralnej, które są przystosowane do przenoszenia znacznie większych obciążeń związanych z dużym ciężarem wełny mineralnej, czy te przystosowane do styropianu?
3. Jakich zapraw klejących użył wykonawca? Tych do styropianu czy wełny mineralnej, zaprawy do wykonywania warstwy zbrojnej na styropianie czy wełnie? Różnią się one składem chemicznym, co wynika z faktu, że oba materiały izolacyjne mają odmienny skład i ciężar. Inaczej też zachowują się po zwilżeniu ich powierzchni zaprawą klejącą.
4. Czy przyczepność międzywarstwowa pomiędzy styropianem a wełną będzie na tyle duża, aby nie nastąpiło ścięcie pomiędzy nimi?
5. Jak będzie pracował system poddawany ciągłym zmianom warunków atmosferycznych?
Wszystkie te niewiadome mogą prowadzić do zniszczenia systemu ociepleń. Wielce prawdopodobne jest pojawienie się na elewacji spękań, w których będzie się gromadzić woda, która zamarzając zimą, doprowadzi do odspojenia tynku lub całych fragmentów elewacji wraz z warstwą zbrojną. Pamiętajmy więc, że wprowadzanie samodzielnych zmian na jakimkolwiek etapie prac może skutkować zniszczeniem systemu ociepleniowego.
[ramka][srodtytul]Czytaj też [/srodtytul] [ul] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/427771_Czy_styropian_udusi_nasze_domy_.html]Czy styropian udusi nasze domy?[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,426002_Chcesz_miec_cieplo___strzez_sie_bledow.html]Chcesz mieć ciepło - strzeż się błędów[/link][/li][/ul] [/ramka]