Pod koniec listopada władze spółdzielni organizują walne zgromadzenia, a w dużych spółdzielniach zebrania przedstawicieli. Trzeba bowiem dostosować statuty do zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w prawie spółdzielczym, obowiązujących od 31 lipca.

Przy tej okazji wielu spółdzielców chce uzyskać zwolnienie z wpłat na fundusz remontowy. Jest o co walczyć. Mogliby nie płacić nawet przez kilkadziesiąt lat, ale tylko ci, którzy przekształcili mieszkania z lokatorskich na własnościowe między 24 kwietnia 2001 r. a 31 lipca 2007 r.

Projekty uchwał w sprawie zwolnienia wpłynęły m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyka w Warszawie oraz Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zdaniem prezesów tych spółdzielni szanse na przyjęcie uchwały są marne. Większość spółdzielców przekształciła lokale wcześniej, a nikt nie chce płacić za innych, a tak byłoby w praktyce.

– Przeszło 18 tys. członków przekształciło swoje prawo we własnościowe przed 24 kwietnia 2001 r., a tylko 400 osób między 24 kwietnia 2001 r. a 31 lipca 2007 r. – mówi Sylwester Mirecki, wiceprezes Energetyki.

– Gdy przedstawiliśmy projekt uchwały do zaopiniowania zebraniom grup członkowskich, został on skrytykowany. Sądzę, że podobnie będzie na zebraniu przedstawicieli – dodaje wiceprezes. Do zarządu Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wpłynęły także projekty uchwał od osób, które przekształciły prawo do swojego lokalu przed 24 kwietnia 2001 r.

– Przedstawimy go na zebraniu przedstawicieli – mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes PSM. – Jednak z zastrzeżeniem, że taka uchwała naruszałaby przepisy.

Wiele dużych spółdzielni uważa także, że skuteczne przegłosowanie takich uchwał jest niemożliwe.

– Nowelizacja likwiduje zebranie przedstawicieli. Mówi także, że z wpłat na fundusz może zwolnić tylko walne zgromadzenie – tłumaczy Elżbieta Tutak, wiceprezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Dlatego dopiero gdy zmienimy statut i zastąpimy walnym zgromadzeniem zebranie przedstawicieli, będzie możliwe jej przegłosowanie.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Wątpliwości w tej sprawie miały także Energetyka i PSM. Ich prawnicy doszli jednak do wniosku, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, by zebranie przedstawicieli zajęło się tymi uchwałami.

Przeciwko uchwałom zwalniającym z wpłat na fundusz remontowy jest Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców.

– Wszyscy członkowie powinni płacić na fundusz remontowy. Inaczej wiele spółdzielni może mieć problemy finansowe – ostrzega Andrzej Krzyżański, jej prezes.

Zwolnione z wpłat na fundusz remontowy mogą być tylko osoby, które przekształciły lokatorskie prawo do lokalu we własnościowe od 24 kwietnia 2001 r. do 31 lipca 2007 r. (art. 6 ust. 2 nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Musi się na to zgodzić walne zgromadzenie.

Zwolniony nie musi wpłacać pieniędzy na fundusz remontowy tak długo, aż wyczerpie się kwota, którą zapłacił za przekształcenie swojego prawa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

r.krupa@rp.pl