Antena komórkowa na dachu

Firma zajmująca się telefonią komórkową jest zainteresowana postawieniem anteny do sieci komórkowej na dachu naszego budynku. Jakie warunki prawne musi spełniać wspólnota w celu wyrażenia zgody? Czy uchwała właścicieli musi przejść jednomyślnie, czy wystarczy większość głosów? Co z sąsiednimi blokami? (nazwisko do wiadomości redakcji)

Aktualizacja: 18.02.2008 08:44 Publikacja: 18.02.2008 00:44

Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

– Odpowiedź zależy od wielkości wspólnoty. Należy bowiem pamiętać, że w zależności od liczby lokali w budynku wspólnota podlega albo regulacjom zawartym w ustawie o własności lokali (nieruchomości liczące osiem i więcej lokali), albo też przepisom kodeksu cywilnego (nieruchomości do siedmiu lokali).

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali we wspólnotach „dużych” uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Dotyczy to wszystkich uchwał, a więc także w sprawie zgody na postawienie masztu telefonii komórkowej.

W „małych” wspólnotach mieszkaniowych, tzn. w budynkach, w których liczba lokali nie przekracza siedmiu, w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu uchwały właścicieli lokali muszą być podejmowane jednomyślnie. Zgodnie bowiem z art. 199 k. c. do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Przepisy budowlane ani też przepisy dotyczące zarządzania nieruchomością nie zawierają postanowień nakazujących uzgadnianie decyzji o umieszczeniu urządzeń nadawczych z zarządcami innych budynków. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w rozdziale poświęconym ochronie przed promieniowaniem jonizującym i polami elektromagnetycznymi zawiera § 314 o treści: „Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi nie może być wzniesiony na obszarach stref, w których występuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu oddziaływania pola elektromagnetycznego, określonego w przepisach odrębnych dotyczących ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych”.

Należy domniemywać, że z jednej strony już zrealizowane budynki usytuowane są poza strefami szkodliwego oddziaływania pól elektromagnetycznych, z drugiej zaś, że urządzenia dopuszczone do stosowania w miastach, wśród budynków mieszkalnych, biurowych, handlowych i innych, w tym nadajniki telefonii komórkowej wraz z antenami, spełniają powyższe wymagania i nie mają szkodliwego oddziaływania.

Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

– Odpowiedź zależy od wielkości wspólnoty. Należy bowiem pamiętać, że w zależności od liczby lokali w budynku wspólnota podlega albo regulacjom zawartym w ustawie o własności lokali (nieruchomości liczące osiem i więcej lokali), albo też przepisom kodeksu cywilnego (nieruchomości do siedmiu lokali).

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne