Liderem (gotowych mieszkań, rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń) pozostaje Mazowsze. W 2007 roku oddano tu ponad 30,3 tys. lokali ze 133,8 tys. zbudowanych w kraju. Za tym regionem uplasowały się województwa: wielkopolskie, małopolskie, pomorskie, śląskie i dolnośląskie. Ale coraz wyraźniej widać, że część liderów traci dynamikę. Na Dolnym Śląsku i w Małopolsce w 2007 r. powstało nawet nieco mniej mieszkań niż rok wcześniej.
– Tam budowlane przyspieszenie mieliśmy najwcześniej – tłumaczy Maciej Dymkowski, analityk redNet Consulting. – One wyszły na bardzo wysoki poziom, zarówno w oddawanych mieszkaniach, jak i wydawanych pozwoleniach. I te regiony, choć wciąż dzieli je przepaść od Mazowsza, utrzymują owe wysokie poziomy.
Jednak na pozycję najszybciej rozwijających się województw wysunęły się te, które budowlanego boomu do tej pory nie odczuwały wyraźnie. To m.in. woj.: świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. – Te województwa będą gonić liderów – potwierdza Anna Terlecka z działu nieruchomości mieszkaniowych CB Richard Ellis.
– Zwłaszcza jeśli się spełnią zapowiedzi dotyczące poprawy infrastruktury komunikacyjnej. Coraz większy ruch w budownictwie mieszkaniowym będziemy widzieli w województwach podlaskim czy lubelskim. Wyraźnie przyspieszają też świętokrzyskie oraz Śląsk – dodaje.
– Największą dynamikę wzrostu będą miały Łódź i Śląsk – mówi z kolei Dymkowski. – Przez lata niewiele tam budowano. Na Śląsku ledwie 6 – 7 proc. istniejących lokali powstało po 1989 r. Podobny poziom jest w Łodzi, podczas gdy w pozostałych dużych miastach jest to 18 – 20 proc. Tymczasem Łódź i Śląsk to wielkie skupiska mieszkańców.