W czerwcu koszt zakupu materiałów do wybudowania przedstawionego obok domu wraz z projektem to 171 841 zł. Jest to o 0,84 proc. mniej niż w maju. W porównaniu z cenami ze stycznia za materiały zapłacimy więcej o ponad 2 proc.
Wzrost i spadki cen materiałów budowlanych – tak wyglądał rynek w czerwcu. O 5 proc. mniej niż w maju kosztowały pustaki, a o 3 proc. staniały cegła dziurawka oraz płyta gipsowo-kartonowa. Zdrożały natomiast materiały izolacyjne. Ceny papy wzrosły o prawie 5 proc. Kolejny raz w tym roku zwiększyły się ceny prętów zbrojeniowych stropu i wieńca oraz drewna. Podwyżka: w granicach 5 proc.
W stosunku do cen ze stycznia bieżącego roku podwyżki objęły materiały wykorzystywane w pięciu z sześciu wymienionych etapów budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania elewacji (7,1 proc.), następnie fundamentów (6,57 proc.) oraz stropu nad parterem (6,14 proc.), gdyż wzrosły ceny niemal wszystkich wykorzystywanych w tych etapach materiałów. Spadł natomiast koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do wykonania parteru i poddasza (minus 1,06 proc.). Wiąże się to ze spadkiem cen pustaków i cegły, których zakup stanowi ok. 50 proc. kosztów wszystkich materiałów potrzebnych na tym etapie budowy.
W większości sklepów i składów budowlanych przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w czerwcu były o 5 – 10 proc. niższe niż przed rokiem i zarazem o 7 – 12 proc. niższe niż w maju 2008 roku. Ten drugi miesiąc spadków przychodów wynika między innymi z kilkuprocentowego spadku cen niektórych grup asortymentowych, np. materiałów ściennych, zwłaszcza ceramicznych. Poza tym rynek materiałów budowlanych charakteryzuje nienotowana od dawna stabilizacja.
Popyt na poszczególne grupy towarowe w czerwcu, w stosunku do czerwca 2007 roku, miał trendy zmienne. Wzrost dotyczył pięciu grup. Liderem były narzędzia (wzrost o 36 proc.), dalej uplasowały się: sucha zabudowa (26 proc.), chemia budowlana (16 proc.), izolacje wodochronne (15,5 proc.) oraz materiały inne (7 proc.). Ujemna dynamika dotyczyła drewna (–4 proc.), stolarki otworowej (–8,5 proc.), pokryć dachowych (–12 proc.), materiałów ściennych (–31 proc.) oraz izolacji termicznych (–35 proc.).