Odpowiada Jacek W. Kulig - dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Należy rozpocząć od przeglądu podłoża. Doświadczony wykonawca robi to z dwóch powodów – chce oszacować zakres prac naprawczych przed aplikacją ocieplenia oraz związane z tym koszty. Dopiero prawidłowa naprawa podłoża umożliwia rozpoczęcie właściwych prac związanych z instalacją ocieplenia. Niedoświadczony wykonawca nie przywiązuje wagi do stanu podłoża, co jest podstawowym błędem, podnosi koszty prac i prowadzi do powstania niepotrzebnych napięć na linii inwestor – wykonawca.
Postępowanie z popękanym podłożem ze starego tynku cementowo-wapiennego nie jest skomplikowane, ale może być praco- i czasochłonne. Trzeba doprowadzić podłoże do takiego stanu, żeby było równe, stabilne, nośne i umożliwiało dalsze prace związane z mocowaniem płyt izolacyjnych z wełny bądź styropianu. W miejscach, gdzie tynk odpada i wyraźnie widać, że nie ma spójności z podłożem, wszystkie odpadające fragmenty trzeba zbić i zdemontować. Powstałe uszkodzenia powierzchni należy wyrównać, stosując odpowiednią masą wyrównującą. Trzeba wypełnić wszystkie szczeliny, otwory i odczekać odpowiedni czas (zgodny z opisem w dokumencie technicznym), żeby miejsca napraw związały się, utwardziły i stały się nośnym i trwałym podłożem. Następnie należy przyjrzeć się miejscom, gdzie tynk może, nawet pod dotykiem ręki, lekko się pylić i kruszyć. Te fragmenty elewacji również powinno się potraktować z odpowiednią uwagą, na przykład zastosować właściwy preparat gruntujący, który spowoduje, że podłoże stanie się bardziej spójne i zwarte. Jednocześnie preparat ten zwiąże wszystkie drobinki kurzu, które mogłyby uniemożliwić odpowiednią adhezję kleju z podłożem. Można także całą elewację odkurzyć, ale nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że cały pył i kurz został usunięty. Zastosowanie materiału gruntującego taką pewność wielokrotnie zwiększa. Nie można zapominać o sprawdzeniu równości podłoża, ponieważ wszelkie odchylenia spowodują powstanie krzywizn na powierzchni elewacji.
Gdy wszystkie elementy wstępnego przygotowania podłoża są zakończone, można przystąpić do właściwych prac ociepleniowych.