Gminy nie mogą dofinansowywać wspólnot mieszkaniowych

Miasta, chcąc poprawić swój wizerunek, wspierają remonty budynków wspólnot mieszkaniowych. Według regionalnych izb obrachunkowych naruszają przepisy

Publikacja: 01.10.2008 07:48

Znaczna część Wałbrzycha to przedwojenne familoki, obecnie w opłakanym stanie. Władze miasta wpadły więc na pomysł, że pomogą finansowo wspólnotom mieszkaniowym, do których większość tych domów należy. To był strzał w dziesiątkę.

– Z propozycji skorzystało w latach 2005 – 2007 65 wspólnot. Następni chętni ustawiali się w kolejce po dotacje. Dlatego chcieliśmy program kontynuować, niestety nic z tego nie wyszło – wyjaśnia Ewa Frąckowiak z Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

Pomysł, jak przyznają same władze Wałbrzycha, nie był nowatorski. Podobne programy funkcjonowały np. w Świdnicy i wielu innych miastach. Okazało się jednak, że naruszają przepisy.

Regionalne izby obrachunkowe zaczęły unieważniać uchwały miasta podjęte w takich sprawach. Tak było m.in. w Wałbrzychu i Świdnicy.

– W tym roku izba obrachunkowa uznała, że dofinansowanie wspólnot jest niezgodne z prawem, ponieważ jest to przysporzenie majątkowe dla członków wspólnot, prywatnych osób – mówi Stefan Augustyn z Urzędu Miasta w Świdnicy.

Świdnica próbowała uczynić zadość oczekiwaniom izby i zmodyfikowała uchwałę. Wyłączyła możliwość ubiegania się o dotacje wspólnot, które tworzą w całości właściciele prywatnych mieszkań.

– Uznaliśmy, że dotacje należą się wspólnotom, w których miasto ma swój udział. Pomoc taką traktowaliśmy jako troskę o majątek gminy – wyjaśnia Augustyn.

Niestety i taka modyfikacja nie została uznana i kolejną uchwałę izba unieważniła. Wojewódzki sąd administracyjny także był bezlitosny.

Świdnica pracuje nad zupełnie nowym projektem wspomagania wspólnot.

– Zadaniem własnym gminy jest promocja. A nic lepiej nie poprawia opinii o mieście niż ładne kamienice – uważa Stefan Augustyn.

Wałbrzych natomiast sukcesywnie rozwiązuje umowy ze wspólnotami dotyczące wsparcia finansowego.

– Warto się zastanowić, czy nie powinno się dopuścić takich dotacji ustawowo – mówi Ewa Frąckowiak.

Według Piotra Stycznia, wiceministra infrastruktury, obowiązujące przepisy nie pozwalają gminom na takie wsparcie. Wspólnoty same powinny zaś dbać o to, by ich budynki były w dobrym stanie technicznym i wyglądały jak najlepiej (patrz ramka). W najbliższym czasie nie przewiduje się też zmiany w przepisach.

Rząd natomiast chce uruchomić kredyty z dopłatami dla wspólnot. W tej chwili trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Na razie jedyną szansą na wypłacenie pieniędzy z kasy miasta (oprócz rewitalizacji z unijnych funduszy) jest wciągnięcie budynku do rejestru zabytków. Wiele miast w ten sposób pomaga wspólnotom, m.in. Zabrze czy Gdańsk.

– Jak dotąd chętnych na te pieniądze wśród wspólnot nie ma – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

- Art. 167 ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych: wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, m.in. na zadania własne.

- Art. 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów: do zadań własnych gmin w sferze gospodarki mieszkaniowej należy tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Obowiązkiem gminy jest więc m.in. zapewnienie lokali socjalnych i zamiennych. Nie ma zaś mowy o wsparciu finansowym wspólnot.

- Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali: właściciel ponosi tylko wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku