Reklama
Rozwiń
Reklama

Wątpliwy spadek cen

Większe trudności z uzyskaniem kredytu na budowę domu skutkują ostatnio zmniejszeniem zapotrzebowania na działki, ale może to być zjawisko przejściowe – twierdzą pośrednicy.

Publikacja: 09.11.2008 06:19

Wątpliwy spadek cen

Foto: Rzeczpospolita

Dla inwestorów lokowanie w tereny budowlane czy rolne pieniędzy wycofanych z rynku finansowego może się okazać godną uwagi lokatą długoterminową. Zwłaszcza jeśli sytuacja na giełdach się nie poprawi. Czy ceny działek w ciągu roku się zmienią? Zdania są podzielone.

Niektórzy pośrednicy przewidują kilkuprocentowy spadek stawek za metr kwadratowy, inni liczą na stabilizację albo nawet na niewielki wzrost cen. Średnio, jak wynika z barometru „Rz”, działki budowlane mogą podrożeć do jesieni 2009 r. o 6 proc.

W ostatnich tygodniach ceny wywoławcze placów budowlanych się nie zmieniły, ale przy zawieraniu transakcji powszechne są niewielkie obniżki.

[i]Anna Sielanko, redaktor „Rz”[/i]

[ramka]Jak powstaje wykres? Podstawą do wyliczenia danych do barometru były ceny działek budowlanych – rzeczywiste i prognozowane. Pośrednicy z pięciu miast podali ceny metra kwadratowego uzbrojonego terenu w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych w obrębie miasta w danym miesiącu oraz ich prognozy w analogicznym miesiącu 2009 r.

Reklama
Reklama

Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]

Nieruchomości
Prezes Develii: w dużych miastach popyt na mieszkania będzie silny co najmniej 10-15 lat
Nieruchomości
Śląsk przyciąga biznes. Są tu wielcy gracze
Nieruchomości
Bogaci Polscy inwestują coraz więcej w nieruchomości komercyjne. Ale to za mało
Nieruchomości
Rynek mieszkań coraz bardziej posegmentowany. Walka na ceny
Materiał Promocyjny
Historyczne śródmieście Gdańska przyciąga klientów z całego kraju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama