[b]Rz: Jakie problemy mają osoby, które są właścicielami mieszkań w budynkach bez odbiorów technicznych?[/b]
[b]Michał Wysocki:[/b] Często nie mogą ani się zameldować, ani dokonywać innych czynności o charakterze administracyjnoprawnym, gdyż nie dysponują skutecznym prawem do lokalu. Trudno też mówić o zastosowaniu przepisów o rękojmi, gdyż nie doszło jeszcze do ustanowienia na rzecz lokatora prawa do lokalu mieszkalnego. Zastosowanie mogą znaleźć jedynie ogólne przepisy o niewykonaniu zobowiązań umownych pozostające w związku z treścią umowy zawartej ze spółdzielnią.
[b]Ale czy zgodnie z prawem można się zameldować w lokum bez odbioru technicznego?[/b]
Kwestię tę reguluje ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z art. 9 ust. 2a tej ustawy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące należy potwierdzić ów pobyt.
Potwierdza go właściciel lub inny podmiot, okazując dokument potwierdzający tytuł prawny do mieszkania. Jednocześnie za dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu może być uznana umowa cywilnoprawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Interpretacja tylko tego przepisu wskazywałaby więc na możliwość uzyskania zameldowania.