Przez rok lub dwa lata od nabycia lokali właściciele nie myślą specjalnie o zarządzaniu swoim budynkiem, bo zajmują się głównie urządzaniem mieszkań. W tym czasie gospodaruje nim deweloper.
Zdarza się jednak, że wspólnota nie jest zadowolona z jakości usług dewelopera albo znalazła tańszego zarządzającego. Wtedy może po prostu z niego zrezygnować. Nie musi czekać, aż minie okres, na jaki powierzyła zarząd.
Kwestie te reguluje ustawa o własności lokali. Dotyczy ona dużych wspólnot mieszkaniowych (minimum osiem lokali) i tych małych (maksymalnie siedem lokali), które zadecydują, że stosuje się do nich tę ustawę.
[srodtytul]Tylko w akcie[/srodtytul]
W tym celu trzeba podjąć uchwałę. Robi się to albo na corocznym zebraniu, albo na tym‚ które zwołuje zarząd na wniosek właścicieli dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej. Co istotne, porządek zebrania musi przewidywać podjęcie takiej uchwały, a zarząd (czyli osoby reprezentujące dewelopera) ma obowiązek dołączyć jej projekt do zawiadomienia o jego zwołaniu.