Taka inwestycja może w przyszłości przynieść dodatkowe oszczędności w postaci niższych kosztów utrzymania.
Jest to możliwe dzięki jednemu z działań programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” współfinansowanego ze środków unijnych. Chodzi o działanie 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”. Za jego obsługę odpowiada NFOŚiGW. Dlatego to ta właśnie instytucja ogłosiła konkurs, będzie przyjmować wnioski oraz je oceniać. Dofinansowanie z tego konkursu może być przyznane wszystkim jednostkom zaliczanym do sektora finansów publicznych. W szczególności o wsparcie mogą się zatem ubiegać gminy, powiaty, województwa, jak również ich związki, stowarzyszenia i porozumienia.
[srodtytul]Komercyjna działalność wyklucza wsparcie[/srodtytul]
Pomoc mogą uzyskać projekty polegające na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, w tym obejmujące zmiany wyposażenia obiektów w urządzenia o najwyższej efektywności energetycznej. Należy jednak pamiętać, że ze wsparcia wyklucza się inwestycje realizowane w budynkach użyteczności publicznej, w których ponad 15 proc. powierzchni całkowitej służy prowadzeniu działalności gospodarczej lub celom mieszkaniowym. Każdy wniosek będzie poddawany ocenie formalnej i merytorycznej. W czasie tej ostatniej, decydującej o liczbie zdobytych punktów i szansach na uzyskanie dofinansowania, badane będą m.in.:
- stopień gotowości projektu do realizacji (uzyska punkty, jeżeli samorząd będzie dysponował pozwoleniami na budowę, projektem technicznym, pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeżeli takie byłoby wymagane),