Zasady odralniania zmieniła [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294734]nowelizacja ustawy z 19 grudnia 2008 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (DzU z 2008 r. nr 237, poz. 1657)[/link]. Wyjęła ona spod ochrony grunty rolne wszystkich klas położone w granicach administracyjnych miast oraz klasy V – VI na obszarach wiejskich. Nie oznacza to, że ziemia automatycznie została pozbawiona statusu rolnego. Jednak dużo prościej będzie można ją pozyskać pod inwestycję i budowę.
To, czy można odrolnić, czy nie, zależy od tego, czy jest dla danego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy też go nie ma.
Jeżeli dla danej działki jest plan zagospodarowania przestrzennego, to on przesądza o jej statusie. Gdy jest on nie pomyśli inwestora, jedyne, co ten może zrobić, to wnioskować do rady miasta lub gminy o zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym planie.
Same gminy przyznają jednak, że dla większości działek, które przed 2009 r. miały status rolny, nie ma planów. W takiej sytuacji grunt można odrolnić na mocy decyzji ustalającej warunki zabudowany.
[srodtytul]Zamiast kapusty wieżowce[/srodtytul]