Prawo odstąpienia od umowy zastrzeżone na rzecz konsumenta w razie jednostronnego podwyższenia ceny przez dewelopera powinno być w umowie wyraźnie zastrzeżone. W wielu przypadkach można się spotkać z postanowieniami umowy, które przewidują, iż w razie podwyższenia ceny przez dewelopera konsumentowi przysługują prawa określone w kodeksie cywilnym. Z treści takiego postanowienia trudno jednak wywieść prawo konsumenta do odstąpienia od umowy. Uprawnienia konsumenta wynikające z kodeksu cywilnego przysługują mu przecież niezależnie od tego, czy w umowie wyraźnie przyzna mu się te uprawnienia, czy nie. Konsument mógłby zostać pozbawiony niektórych takich uprawnień tylko wtedy, gdyby umowa wyraźnie takie uprawnienia wyłączała.
[b]Kiedy zatem klient nie będzie zmuszony do zapłaty wyższej ceny, jeżeli zażąda tego deweloper?[/b]
Konsekwencją przyznania deweloperowi prawa jednostronnego podwyższenia ceny – jeżeli rzeczywista powierzchnia lokalu jest większa w stosunku do projektowanej – przy jednoczesnym braku prawa konsumenta do odstąpienia od umowy w takiej sytuacji jest bezskuteczność takiego postanowienia wobec konsumenta. Oznacza to, że konsument nie będzie zmuszony do zapłaty wyższej ceny, jeżeli zażąda tego deweloper.
Jeśli jednak umowa przyznaje konsumentowi prawo odstąpienia od umowy w takiej sytuacji, to konsument będzie obowiązany albo do zapłaty podwyższonej przez dewelopera ceny, albo do zrezygnowania z zakupu lokalu i odstąpienia od umowy.
Warto jednak zauważyć, iż z punktu widzenia technicznego – co potwierdza UOKiK – nie jest możliwe wykonanie lokalu według projektowanej powierzchni, a więc umowa musi przewidywać maksymalną dopuszczalną różnicę w powierzchni. Trudno oczekiwać, żeby umowa w każdym przypadku wystąpienia nieznacznej różnicy uprawniała konsumenta do odstąpienia od niej, skoro strony dopuszczają taką różnicę w powierzchni i nie stanowi to nienależytego wykonania umowy przez dewelopera. W sytuacji więc wystąpienia różnicy pomiędzy projektowaną a powykonawczą powierzchnią lokalu, jeżeli cena nie została przez dewelopera jednostronnie podwyższona, nie ma racjonalnego uzasadnienia przyznawanie konsumentowi prawa odstąpienia od umowy. Prawo to byłoby rażąco niekorzystne dla dewelopera. Powodowałoby bowiem brak możliwości racjonalnego prowadzenia inwestycji przez dewelopera. Wreszcie, skoro deweloper nie jest uprawniony do podniesienia ceny bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy, to nie wydaje się, że istnieje racjonalne uzasadnienie określenia, iż w razie nieznacznego zmniejszenia się powierzchni lokalu konsumentowi należy cenę obniżyć, jednocześnie nie przyznając deweloperowi prawa odstąpienia od umowy. zwłaszcza że deweloper ponosi takie same koszty obsługi kredytu zaciągniętego na inwestycję, niezależnie od powierzchni lokali.
[ramka][b]Wzór bez negocjacji nie obowiązuje klienta[/b]