Recesja zakończyła wyścigi na metry

W Warszawie miało powstać ok. 30 wież apartamentowych. Tymczasem trwa budowa dwóch. Kolejne inwestycje widnieją tylko na papierze

Aktualizacja: 21.03.2009 08:00 Publikacja: 21.03.2009 06:44

Platinum Towers – nowe wieże mieszkalne na Woli

Platinum Towers – nowe wieże mieszkalne na Woli

Foto: Materiały Inwestora

Deweloperzy albo wstrzymują się z budową wież mieszkaniowych, albo przekształcają apartamentowiec w projekt o funkcji mieszanej lub zupełnie rezygnują z mieszkań na rzecz biur. Jednak nawet po zmianie przeznaczenia inwestycję odwlekają w czasie, czekając, aż kryzys minie.

[srodtytul]Budowy trwają[/srodtytul]

Najbardziej zaawansowana – jeśli chodzi o wieże – jest inwestycja Platinum Towers realizowana przez Atlas Estates. Dwa 22-piętrowe budynki – oferujące 387 apartamentów o pow. 37 – 199 mkw. – rosną u zbiegu ul. Grzybowskiej i Wroniej. Do końca września 2009 r. deweloper zamierza wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na ich użytkowanie. Termin przekazania mieszkań właścicielom zaplanowano zaś na przełom 2009 i 2010 r. Do tej pory udało się sprzedać 85 proc. oferty.

– Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze mieszkania. Ze względu zaś na cenę najdłużej sprzedają się największe lokale – mówi Joanna Kupisiak, przedstawicielka dewelopera. Średni koszt 1 mkw. w tej wieży wynosi 20,5 tys. zł. Kupisiak zapewnia, że w ostatnim okresie ceny mieszkań nie uległy większej zmianie.

W grudniu 2008 r. ukończono konstrukcję podstawy najsłynniejszego warszawskiego wieżowca – Złotej 44 (54 piętra, 251 apartamentów o średniej powierzchni 150 mkw.). – Trwa budowa 15. piętra, a budynek ma blisko 50 metrów wysokości – zapewnia Alicja Kościesza z Orco Property Group. Ceny na Złotej 44 rozpoczynają się od 25 tys. zł .

[srodtytul]Zmiana planów[/srodtytul]

Na pozwolenie na budowę swojej wieży czeka spółka Hines. Deweloper chce postawić przy ul. Twardej 40-piętrowy budynek. Zaplanował w nim 174 lokale. Przedstawiciele spółki mają nadzieję, że realizacja projektu rozpocznie się w tym roku. Nie stawiają jednak tylko na apartamenty. Do 15. piętra planują pokoje hotelowe. O tym, kiedy ruszy sprzedaż lokali, nie chcą na razie mówić.

O krok do przodu jest spółka Pirelli Pekao Real Estate, która otrzymała pozwolenie na budowę wieży przy ul. Grzybowskiej. Ten 29-piętrowy budynek również ma posiadać funkcję mieszaną: oprócz apartamentów powstaną w nim biura i sklepy. Nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu sprzedaży czy rezerwacji mieszkań w tej inwestycji. Ma się jednak ona zakończyć w IV kw. 2012 r.

Z planów nie rezygnuje również Jan Kulczyk. – Chmielna Development, spółka celowa zależna od Kulczyk Holding, czeka obecnie na decyzję o warunkach zabudowy dla Kulczyk Tower, 72-piętrowego wieżowca, który ma stanąć u zbiegu ul. Chmielnej i Miedzianej, obok biurowca Warta Tower – zapewnia Marta Wysocka, przedstawicielka inwestora.

Trzy czwarte powierzchni od góry zajmą apartamenty (336 lokali), a poniżej powstaną hotel i punkty usługowe. – Z projektu nie zamierzamy zrezygnować mimo obecnej sytuacji rynkowej – twierdzi deweloper.W trakcie uzgodnień architektonicznych znajduje się projekt Kaleidoscope – pierwotnie apartamentowiec, dziś już określany jako kompleks biurowo-handlowy z częścią apartamentową.

– W obliczu ostatnich zmian na rynku mieszkaniowym w Warszawie rozważamy powiększenie powierzchni biurowej kosztem ograniczenia części apartamentowej. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależeć od bardziej szczegółowych analiz – twierdzi Katarzyna Kajak z Pro Urba – inwestora projektu.

Tymczasem spółka Marvipol zrezygnowała w ogóle z apartamentów w Prosta Tower przy ul. Prostej i stawia zamiast nich biurowiec. Podobny los spotkał Warsaw Spire planowany przy ul. Towarowej. Deweloper zawiesił projekt i czeka na rozwój sytuacji na rynku.

Z powodu kryzysu finansowego budowy – mimo zgody ratusza – nie chce rozpoczynać także izraelska firma BSR, jeden z inwestorów Lilium Tower (54 piętra), w którym przewidziano 600 apartamentów.Dorota Kaczyńska

[ramka][b]Opinia dla „Rz” [/b]

[srodtytul]Trudna sprzedaż wież[/srodtytul]

[b]Mikołaj Martynuska, CB Richard Ellis Polska[/b]

– Niezależnie od zmian, które następują na rynku mieszkaniowym, w moim przekonaniu w Warszawie cały czas jest wystarczający potencjał, by zrealizować jedną, a być może dwie wieże mieszkalne.Komercjalizacja znajdującej się w budowie Złotej 44 zaczęła się w czasie największego boomu mieszkaniowego i z początku przebiegała bardzo sprawnie. Późniejsze problemy spowodowały przesunięcie terminu realizacji, a deweloper stracił najlepszy czas na sprzedaż mieszkań. Dzisiejsze załamanie rynku oraz pogłoski o trudnościach wewnętrznych dewelopera spowodowały, że wielu potencjalnych kupujących czeka, co wydarzy się dalej.

Niemniej jednak zarówno Złota 44, jak i wieżowiec planowany przez Hinesa przy placu Grzybowskim to obiekty relatywnie nieduże, jeśli chodzi o liczbę mieszkań, a jednocześnie bardzo wyraziste, jeśli chodzi o design czy też markę dewelopera. Z tego względu wykonalność tych projektów w sensie biznesowym nie budzi moich większych wątpliwości.

[/ramka]

Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Nieruchomości
Mieszkania z drugiej ręki tańsze niż rok temu. Gorączka spadła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku