>> Stawka zależy od rodzaju samowoli.
>> Jeśli obiekt powstał bez pozwolenia na budowę, opłatę wylicza się na podstawie wzoru: stawkę opłaty (s) w wysokości 500 zł mnoży się przez 50 oraz współczynnik kategorii obiektu budowlanego (k) oraz współczynnik jego wielkości (w) (wartość współczynników k i w dla poszczególnych rodzajów obiektów budowlanych określona jest w załączniku do prawa budowlanego).
>> Jeśli prace wykonano bez zgłoszenia, opłata legalizacyjna wynosi — w zależności od rodzaju inwestycji realizowanej bez zgłoszenia – 2,5 tys. lub 5 tys. zł.)
>> Na uregulowanie opłaty jest tydzień.
>> Jeśli inwestor, który dopuścił się samowoli, nie zapłaci kary na czas, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w drodze decyzji nakaże rozbiórkę obiektu budowlanego.
>> Zgodnie z przyjętą 12 lutego 2009 r. przez Sejm nowelizacją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawa budowlanego[/link], z bezpłatnej legalizacji samowoli budowlanej będą mogły do końca tego roku skorzystać osoby, które samowoli budowlanej dopuściły się przed 1 stycznia 1995 r. Ustawa trafiła do Senatu, po czym została w marcu ponownie skierowana do Sejmu. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie pół roku od ogłoszenia.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Budowa zgodna z przepisami[/srodtytul]
>> Projekt budowlany stanowi główny dokument, który musi zostać dołączony do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
>> Zasadnicze wymagania (m.in. zgodność z decyzją o warunkach zabudowy) i elementy projektu budowlanego są określone w art. 34 ustawy z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane.
>> Projekt budowlany zawiera: projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany.
>> Szczegółowe przepisy dotyczące zakresu oraz formy projektu budowlanego zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169967]rozporządzenie ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2003 roku nr 120, poz. 1133 z późn. zm.)[/link].[/ramka]