Nabywcy oczekują dziś raczej wykończonej kuchni niż pozostawienia w mieszkaniu mebli.
– Umeblowanie najczęściej nie jest brane w ogóle pod uwagę. Każdy zainteresowany kupnem ma świadomość, że sprzęty ruchome znikną z lokalu. Pozostawienie umeblowania raczej nie wpływa na cenę, choć może stanowić zachętę dla klienta – mówi Lucyna Śliwińska z agencji nieruchomości Silver-House.
Paweł Brzeziński z biura Top Nieruchomości współpracującego z siecią RE/MAX na podstawie danych portalu Oferty.net przeprowadził analizę ofert umeblowanych mieszkań trzypokojowych dostępnych w Miasteczku Wilanów.
– Po wyeliminowaniu ogłoszeń zdublowanych okazało się, że rynek wtórny oferuje tam 36 mieszkań, z czego 22 oferty to mieszkania w stanie deweloperskim, a 14 propozycji to lokale wykończone, z czego połowę stanowią lokale umeblowane – wylicza Paweł Brzeziński. Zaznacza jednocześnie, że mieszkania wykończone i w stanie deweloperskim kosztują niemal tyle samo, podczas gdy oferty z meblami i bez mogą znacznie odbiegać od siebie pod względem cen. – Polski rynek nieruchomości różni się dość znacznie od rynków w krajach Europy Zachodniej. W innych krajach większość ofert stanowią nieruchomości w pełni umeblowane. W Polsce takie sytuacje są sporadyczne i najczęściej dotyczą sytuacji związanych z odziedziczeniem spadku, gdy spadkobiercy są zainteresowani jak najszybszym zbyciem nieruchomości – tłumaczy Paweł Brzeziński.
Miasteczko Wilanów jest stosunkowo młodym projektem, więc odsetek już umeblowanych mieszkań może okazać się niższy niż w innych, starszych osiedlach warszawskich.