Niejasne uregulowania dotyczące eksmisji

Gminy nie chcą dostarczać eksmitowanym pomieszczeń tymczasowych. To nie nasz obowiązek – twierdzą. Przepisy są zaś niejasne

Aktualizacja: 26.08.2009 07:40 Publikacja: 26.08.2009 06:25

Niejasne uregulowania dotyczące eksmisji

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Osobie, która ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć tymczasowe pomieszczenie. Mówi o tym art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Problem w tym, że uregulowanie to nie do końca jest jasne.

[srodtytul]Jak to wygląda [/srodtytul]

– Przepisy k.p.c. nic nie mówią, że jest to obowiązek gminy. Stanowią jedynie, że komornik wstrzymuje się z wykonaniem eksmisji, dopóki gmina, wierzyciel lub dłużnik nie wskaże pomieszczenia tymczasowego – wyjaśnia Aleksandra Konieczny, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miasta w Poznaniu. Według niej oznacza to jedno: Poznań nie musi dostarczać tych pomieszczeń.

Podobnie uważają urzędnicy w innych miastach. W Lublinie robi się czasami wyjątek.

– Pomieszczenia dostarczamy tylko w drastycznych sytuacjach, np. znęcania się nad rodziną – mówi Ewa Lipińska z Urzędu Miasta w Lublinie.

Reklama
Reklama

Z kolei w Zabrzu podjęto specjalną uchwałę dotyczącą pomieszczeń tymczasowych.

– W praktyce jej jednak nie realizujemy – przyznaje Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. – Staramy się zamiast tego dostarczyć lokal socjalny. Pod warunkiem jednak, że eksmitowany jest ubogi.

[srodtytul]Nie chcą, bo...[/srodtytul]

Gminy nie chcą dodatkowego obowiązku, poza tym nie wiedzą, jak postępować. Brakuje ponadto wyraźnej podstawy prawnej do uregulowania tych kwestii w uchwałach. Art. 1046 ust. 4 k. p. c. oraz rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 26 stycznia 2005 r. dotyczące szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia [b]nie mówią bowiem, co należy rozumieć pod pojęciem „pomieszczenie tymczasowe”, na jak długo ma być ono dostarczone, jaki rodzaj umowy gmina powinna zawrzeć z lokatorem oraz ile ten powinien płacić. [/b]

Przed kilku laty m.in. Katowice oraz rzecznik praw obywatelskich wystąpili w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości. W odpowiedzi resort przyznał, że k.p.c. nie reguluje tych kwestii, bo nie może, jego przepisy mają bowiem charakter czysto proceduralny.

[b] W marcu 2008 r. na niejasność przepisów zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny (sygn. S 2/2008) [/b]w swoim postanowieniu (tzw. sygnalizacji). TK zasygnalizował Sejmowi, że powinien uregulować obowiązki gminy w dostarczaniu pomieszczeń tymczasowych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Poza tym sugeruje, żeby ustawa ta dawała takie same prawo dochodzenia odszkodowania za dostarczanie pomieszczenia tymczasowego jak za lokale socjalne.

Reklama
Reklama

Według Ministerstwa Infrastruktury nie można zasad najmu pomieszczeń tymczasowych uregulować w tej ustawie, nie są bowiem lokalami w jej rozumieniu. Poza tym ustawa ta nakłada na gminy obowiązek zapewnienia zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodzin i osób samotnych o niskich dochodach. Tymczasem pomieszczenie tymczasowe może dostać nawet osoba o wysokich dochodach.

Zdaniem MI obecnie do wynajmu pomieszczeń tymczasowych można stosować kodeks cywilny. Na jego podstawie także właściciele, którzy nie mogą się doczekać wykonania eksmisji do pomieszczenia tymczasowego, mogą występować z roszczeniem do gminy o odszkodowanie. Nie podjęto więc prac nad zmianą tej ustawy.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

Osobie, która ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć tymczasowe pomieszczenie. Mówi o tym art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Problem w tym, że uregulowanie to nie do końca jest jasne.

[srodtytul]Jak to wygląda [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama