[b]Odpowiada Tadeusz Lewandowski - radca prawny, Kancelaria Wardyński i Wspólnicy sp.k.:[/b]
Z pytania nie wynika, kiedy dokładnie doszło do wywłaszczenia nieruchomości. Przed 16 grudnia 2006 r. w jednej decyzji wywłaszczano z nieruchomości i określano wysokość odszkodowania.
Po 16 grudnia 2006 r. zmieniły się przepisy. Od tej daty są dwie decyzje. W pierwszej, tzw. lokalizacyjnej, wywłaszcza się z nieruchomości, a z kolei w drugiej – ustala się odszkodowanie.
Z pytania wynika natomiast, że minęły trzy lata od pozbawienia czytelnika nieruchomości. Prawdopodobnie więc w jego wypadku była wydana decyzja ustalająca wysokość odszkodowania, która do tej pory stała się ostateczna.
W tej sytuacji zwiększenie odszkodowania wymagałoby w pierwszej kolejności dokonania zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności wydanej uprzednio decyzji. Wzruszenie ostatecznej decyzji będzie możliwe wyłącznie w nadzwyczajnych trybach przewidzianych w art. 145 – 163 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=91D10E56F16BB5416DF4404EE344ADA6?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], w szczególności w drodze wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem tej decyzji lub stwierdzenia nieważności wydanej decyzji.