Umieszczenie świec lub wymiana rolet – organizacja mieszkania według zasad tej sztuki nie musi wymagać gruntownych remontów. Umiejętnie zaplanowany wystrój może nie tylko cieszyć oko, lecz także sprzyjać dobrej energii w mieszkaniu i poprawiać nastrój.
[srodtytul]Małe przemeblowanie[/srodtytul]
Feng shui to tradycyjna chińska sztuka konstruowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności z naturą. Jej podstawą jest utworzenie harmonii między dwoma siłami rządzącymi światem: yin i yang. W mieszkaniu ich równowagę może zakłócać choćby niewłaściwe rozmieszczenie mebli. Drzwi to główne miejsce przepływu energii. W łazience czy sypialni powinny być możliwie oddalone od łóżka i wanny, bowiem mogą zaburzyć poczucie intymności. W pomieszczeniach nastawionych na kontakty między ludźmi, takich jak salon, rozstawmy kanapy i fotele naprzeciwko drzwi wejściowych. Zastanówmy się, co powinno koncentrować naszą uwagę w pomieszczeniu, i wyeksponujmy to. Zamiast telewizora centralne miejsce w salonie powinien zajmować kominek.
[srodtytul]Nastrojowe światło[/srodtytul]
Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w lokalu jest podstawą sztuki feng shui. Najzdrowsze jest światło dzienne, dlatego zrezygnujmy z wieszania firan i zasłon. Dużo bardziej praktyczne są rolety, które pozwalają na dostosowanie ilości światła do pory dnia i naszych upodobań. Dobierzmy tkaninę tak, aby pasowała do kolorystyki pomieszczenia i nie zaburzyła jego harmonii. Nie musimy ograniczać się do standardowych barw. Planując sztuczne oświetlenie, pamiętajmy, aby nie pozostawiać ciemnych kątów, które kumulują negatywną energię. Rozjaśnienie ich za pomocą małych lampek czy świeczek wpłynie korzystnie na atmosferę. Sprytnym pomysłem jest także zawieszenie luster, które odbijając światło, rozświetlają pokój.