Ceramiczna dachówka to materiał stosowany w budownictwie od tysięcy lat. Kojarzona najczęściej ze stylami odwołującymi się do tradycji, wraz z urozmaiceniem oferty kolorystycznej, stała się także elementem nowoczesnej architektury.
Proste i jednocześnie najbardziej klasyczne konstrukcje dachu do dziś cieszą się dużą popularnością w budownictwie jednorodzinnym. Co więcej, bogata oferta kolorystyczna sprawiała, że ceramiczne pokrycia dachowe stały się także elementem bardziej nowoczesnych i odważnych koncepcji architektonicznych. Odcienie ciemnego brązu, kolor czarny czy antracytowy to propozycje, które będą wyróżniać się na tle utrzymanych w jasnych tonacjach elewacji. Takie bazujące na zasadzie kontrastu połączenia to dowód, że dachówka ceramiczna doskonale wpisuje się we współczesne style projektowania domów jednorodzinnych.
[srodtytul]Tradycyjnie i nowocześnie[/srodtytul]
Dlaczego ceramiczne pokrycia dachowe kojarzone są najczęściej z architekturą tradycyjną? Wynika to przede wszystkim z wieloletniej historii dachówki. Już w starożytności pojawiły się jej pierwsze modele, których forma zmieniała się przez stulecia, aż do stworzenia współczesnych wzorów i wzbogacenia gamy kolorystycznej. Do niedawna produkowano je wyłącznie w kolorze czerwonym, który wywodził się od naturalnej barwy gliny. Nic więc dziwnego, że pierwszym kolorem, z którym kojarzy nam się dach, jest ceglasta czerwień. Ta standardowa barwa nie straciła na swej popularności i wybierana jest najczęściej jako podkreślenie tradycyjnego charakteru budynku.
Rozwój technologii produkcji materiałów ceramicznych pozwolił na poszerzenie oferty kolorystycznej dachówek. Do realizacji projektów o nowoczesnej bryle często wybierane są takie ich barwy, które pozwalają na przełamanie rutyny dachu w kolorze naturalnej czerwieni. Są to najczęściej ciemny brąz, czarny czy antracyt. W ofercie jednej z firm dostępne są również dachówki w kolorze brązowoczarnym. Architekci znacznie częściej polecają tę dachówkę do realizacji projektów o nowoczesnym stylu. Jej walorem jest również glazurowana powierzchnia, nadająca efekt połysku.