W sierpniu, w porównaniu do lipca, o 2 proc. spadły ceny betonu. Tańsze też były pustaki ceramiczne – spadek o 3 proc. oraz cegła dziurawka – spadek o 3 proc. Niższe stawki spowodowały 5-proc. spadek kosztów związanych z wykonaniem stropu monolitycznego.
Natomiast w związku z obniżką cen betonu o ponad 2 proc., tańsze było wylanie fundamentów. Niższe ceny pustaków i cegły obniżyły o 1,38 proc. koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do wykonania parteru i poddasza oraz o 1,79 proc. materiałów potrzebnych do zbudowania stropu nad parterem.
Także za dachówkę można było zapłacić ponad 2,2 proc. mniej, przez co tańsze było wykonanie i pokrycie dachu. Nie zmienił się natomiast koszt materiałów wykorzystywanych przy elewacji, nie znacznie wzrosły natomiast koszty wykonania schodów zewnętrznych i tarasu.
– W sierpniu sklepy i składy budowlane zanotowały 5-10 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży materiałów w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, a zarazem o 3-5 proc. niższe niż w lipcu 2009 r. Popyt na materiały budowlane jest wysoki, szczególnie widać ożywienie w dużych miastach – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy PSB. – Popyt w sierpniu 2009 r., w stosunku do sierpnia 2008 r., zwiększył się w 7 grupach towarowych, a w 3 zmalał. Największy wzrost miał miejsce w izolacjach wodochronnych plus 39 proc., kolejno uplasowały się: drewno 18 proc., pokrycia dachowe 17 proc., chemia budowlana 14 proc., sucha zabudowa 12 proc., narzędzia 2 proc. Spadek nastąpił w materiałach ściennych minus 1 proc., izolacjach termicznych 2 proc. oraz w stolarce otworowej 4 proc.
[i]W tabeli obok przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.[/i]