Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na zapytanie poselskie nr 4294.
Podkreślił w niej, że kwoty wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a także poszczególnych wyodrębnionych lokali nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o VAT. Jest to jedynie partycypacja w kosztach wspólnoty. Jej członkowie nie dokonują bowiem sprzedaży na rzecz samych siebie.
Jeśli stroną umowy o dostawę ciepłej wody i ogrzewania jest wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez zarząd, to nie ma uzasadnienia, by fakturowano wewnętrzne rozliczenia między wspólnotą a jej członkami. Skoro zatem – twierdzi minister – w rozliczeniach wewnętrznych nie występuje obrót, nie można też mówić o odsprzedaży mediów i konieczności fakturowania tej czynności na rzecz osób trzecich (najemców lokali).
Jeżeli zarząd wspólnoty zawiera umowę z przedsiębiorstwem energetycznym, to zgodnie z prawem energetycznym opłaty za media są dla wspólnoty kosztem zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, zamieszkane lub użytkowane przez osoby niebędące odbiorcami.
W tym wypadku zakład energetyczny wystawia za dostawę ciepła fakturę VAT na zarządcę wspólnoty, który w rozumieniu prawa energetycznego jest odbiorcą tej energii.