- Z wyjątkiem Gdańska, w największych aglomeracjach w kraju nie widać na razie spadku liczby lokali oddawanych do użytkowania w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak szacują analitycy z CEE Property Group, w Warszawie w I połowie 2009 r. oddano o 11 proc. więcej w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku, w Krakowie – o 73 proc., we Wrocławiu – o 81 proc., a w Poznaniu – o 31 proc. Natomiast w Gdańsku zanotowano 14-procentowy spadek. Cały 2009 r. zakończy się podobnym wynikiem co 2008 r. – ok. 160 – 170 tys. lokali.
- Choć w tym roku znacznie spadła liczba rozpoczętych budowli, jednak deweloperzy zgodnie twierdzą, że najgorszy okres jest już za nimi. Mimo że wyniki sprzedaży za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku są nawet o 30 proc. słabsze niż rok wcześniej, koniunktura systematycznie ulega poprawie.
- Dzięki obniżeniu kosztów funkcjonowania firm oraz generalnego wykonawstwa, deweloperzy przetrwali słabszy okres. Obecnie rozpoczynają odbudowę swoich banków ziemi – twierdzą przedstawiciele CEE Property Group. Największym powodzeniem cieszą się grunty gotowe pod inwestycje, czyli takie, dla których wydano pozwolenie na budowę.
- Największe spółki deweloperskie liczą na swoiste „oczyszczenie” rynku z mniejszych graczy, którym ze względu m.in. na brak doświadczenia oraz kapitału nie uda się pozyskać finansowania na nowe projekty.
- Ceny mieszkań nie spadają. W Warszawie od kilku miesięcy średnia utrzymuje się na poziomie 9 tys. zł za mkw., przy czym prawie 70 proc. oferowanych lokali ma cenę niższą niż 9 tys. zł za mkw.