Konkurencyjne stawki, elastyczna powierzchnia

Ceny najmu w parkach biznesu spadały w tym roku znacznie wolniej niż w biurowcach.

Publikacja: 07.12.2009 02:12

Wiśniowy Business Park

Wiśniowy Business Park

Foto: Fotorzepa, ms Michał Sadowski

W Warszawie jest obecnie ok. 620 tys. mkw. powierzchni biurowej w parkach biznesowych. W planach inwestorzy mają jeszcze ponad 900 tys. mkw. biur tego typu. Jednak trudny rynek może zmienić ich zamiary. – Według naszych prognoz w najbliższych dwóch latach zostanie oddanych do użytku nie więcej niż 240 tys. mkw. – szacuje Andrzej Brochocki z Kancelarii Brochocki Nieruchomości.

[srodtytul]Wygodne biuro[/srodtytul]

Budynki, które powstaną, raczej zostaną wynajęte. Jak zapewnia Dorota Ejsmont z King Sturge, klienci lubią takie projekty.

– Na ogół są to biura poza centrum miasta, co pozwala deweloperom na stworzenie mniejszych i bardziej kameralnych budynków. Zagospodarowanie przestrzeni na terenie parku jest dużym atutem. Właściciele dbają, aby taki projekt wyróżniał się spośród standardowych budynków. Odpowiednie zagospodarowanie terenu, stworzenie małego stawu czy jeziora jest atrakcją – wyjaśnia Dorota Ejsmont i dodaje: – Firma, która wynajmuje 3 – 5 tys. mkw. jest dużym najemcą, ale w gmachu o powierzchni np.

40 tys. mkw. będzie niewidoczna. Natomiast w parkach biznesowych, takich jak np. Platinium Business Park, Okęcie Business Park czy Wiśniowy Business Park zajmie większą część budynku i nie będzie anonimowa.

Biura w parkach biznesu są też tańsze niż w standardowych biurowcach. – Parki biurowe są tak projektowane, aby elastycznie dopasować się do wymagań klienta i móc zapewnić mu nawet bardzo dużą powierzchnię najmu na jednej kondygnacji. Tymczasem klasyczne budynki biurowe w centrum miasta są często zdeterminowane wielkością i kształtem działki, a więc wielkość powierzchni piętra oraz jej rozplanowanie mogą okazać się mniej atrakcyjne dla potencjalnego najemcy – tłumaczy Katarzyna Opalska z Cushman & Wakefield.

Biurowce w ścisłym centrum miasta oferują metraż najczęściej od ok. kilkuset do kilku tysięcy metrów kwadratowych, natomiast parki biznesu pozwalają na wynajęcie nawet kilkunastu tysięcy mkw.

– Niektóre z takich obiektów oprócz podstawowej zalety, jaką jest możliwość zapewnienia przyszłej ekspansji w wynajmie biur, oferują np. powierzchnie podręcznych magazynów, często bardzo potrzebne dużym najemcom – tłumaczy Andrzej Brochocki.

W dodatku parki biznesowe oferują znacznie więcej miejsc parkingowych niż biurowce, a to w dzisiejszej zatłoczonej samochodami Warszawie cenny atut.

[srodtytul]Stabilne czynsze[/srodtytul]

Parki biznesowe cieszą się zainteresowaniem, gdyż oferują powierzchnię z bardzo dobrą relacją jakości do stawek najmu. Jak szacują analitycy z Cushman & Wakefield, czynsze ofertowe wynoszą 13 – 16 euro za mkw. i nie spadają. Czynsze efektywne są także stosunkowo stabilne, oscylują na poziomie ok. 11 – 14 euro za mkw. Takie oferty mogą dziś przebić głównie propozycje podnajmu w budynkach biurowych, które mają stawki 11 – 13 euro za mkw. w dzielnicach oddalonych od centrum miasta.

Zdaniem analityków Cushman & Wakefield firmy celujące w parki binzesowe nie powinny liczyć na większe spadki czynszów w tych obiektach. – Stawki najmu tych biur nie były zbyt przeszacowane w czasach koniunktury. W związku z tym są znacznie bardziej stabilne i podlegają mniejszym spadkom niż czynsze w biurowcach zlokalizowanych w prestiżowym centrum miasta – zapewnia Katarzyna Opalska.

Dodaje, że powierzchni w parkach biznesowych szukają najemcy, którzy potrzebują bardzo dużej powierzchni biurowej kilku tysięcy metrów i nie są w stanie znaleźć jej w budynkach w centrum miasta. Głównie są to firmy handlowe i produkcyjne, a także z sektora BPO, czyli usług dla biznesu, głównie z zakresu księgowości i call center.

[b]Oferty n parkach biznesu:[/b]

- Okęcie Business Park, Zephirus, Okęcie, ul. 17 Stycznia, miesięczny nominalny czynsz: 13,5 euro za mkw., miesięczny koszt eksploatacji: 4 euro za mkw.

- Flanders Business Park A, Okęcie, ul. Flisa, miesięczny nominalny czynsz: 15 euro za mkw., miesięczny koszt eksploatacji: 3,7 euro za mkw.? Poleczki Business Park, Mokotów, ul. Poleczki, miesięczny nominalny czynsz: 15 euro za mkw., miesięczny koszt eksploatacji: 3,7 euro za mkw.

- Platinium Business Park III, Mokotów, ul, Wołoska, miesięczny nominalny czynsz: 16,5 euro za mkw., miesięczny koszt eksploatacji: 4 euro za mkw.źródło: CB Richard Ellis, Cushman & Wakefield, Kancelaria Brochocki Nieruchomości

W Warszawie jest obecnie ok. 620 tys. mkw. powierzchni biurowej w parkach biznesowych. W planach inwestorzy mają jeszcze ponad 900 tys. mkw. biur tego typu. Jednak trudny rynek może zmienić ich zamiary. – Według naszych prognoz w najbliższych dwóch latach zostanie oddanych do użytku nie więcej niż 240 tys. mkw. – szacuje Andrzej Brochocki z Kancelarii Brochocki Nieruchomości.

[srodtytul]Wygodne biuro[/srodtytul]

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił