Narzędzie udostępnione od 19 maja na stronie [link=http://www.e-wyceniarka.pl]www.e-wyceniarka.pl[/link] umożliwia oszacowanie wartości domów i mieszkań oraz biur i lokali użytkowych. Za jego pomocą można również ustalić rynkowy czynsz najmu dla nieruchomości komercyjnych.
Obecnie możliwość samodzielnej wyceny ograniczona jest do kilku największych miast i ich okolic: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Łodzi, a w przypadku nieruchomości komercyjnych - tylko do Warszawy. Z czasem system ma być rozszerzony o nowe lokalizacje. Za pomocą e-wyceniarki nie będzie można wycenić nieruchomości nietypowych, np. zabytków.
- Wyceniarka nie zastąpi operatów szacunkowych, to narzędzie pomocnicze, choć jej wyniki mają być w założeniu bardzo zbliżone do wartości podanych w operatach - mówią przedstawiciele warszawskiej firmy Wyceny i Ekspertyzy, pomysłodawcy i właściciela e-wyceniarki.
E-wyceniarka działa w oparciu o opracowany przez ekspertów model lokalnego rynku nieruchomości, powstały m.in. na podstawie monitoringu rynku oraz analizy cen transakcyjnych i ofertowych. Informacje o cenach pochodzą z różnych źródeł, np. ceny transakcyjne z aktów notarialnych czerpane są z rejestrów prowadzonych przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej oraz z archiwów spółdzielni mieszkaniowych. Dane te są weryfikowane przez ekspertów firmy Wyceny i Ekspertyzy i aktualizowane co kwartał.
Użytkownik będzie mógł bezpłatnie poznać wartość nieruchomości po podaniu danych o lokalizacji (miast, dzielnica, ulica, nr), rodzaju nieruchomości, jej powierzchni, a także cech szczegółowych: standard wykończenia, położenie na kondygnacji, wiek budynku. Dla biur trzeba będzie podać standard budynku, dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską, a dla lokali użytkowych: natężenie ruchu pieszego, szerokość witryny, położenie lokalu. W wynikach podawana jest nie tylko wartość całkowita, ale także jej przeliczenie na 1 m2 (w przypadku domów i mieszkań) lub stawka czynszu najmu 1 m2 powierzchni (w przypadku biur i lokali użytkowych). Wyceny domów i mieszkań są wykonywane na chwilę obecną, ale możliwy będzie podgląd danych historycznych – do 4 kwartałów wstecz.