Ale, niestety, nie zawsze mamy w pracy czy w domu urządzenia tak dobrze działające. Bywa, że dodatkowo są one rzadko konserwowane i czyszczone. W takim pomieszczeniu nasza skóra, włosy oraz oczy chorują. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy uniknąć lub zminimalizować problemy ze zdrowiem.
Efektem ubocznym pracy klimatyzatora, nawet kiedy działa bez zarzutu, jest wysuszanie się powietrza. Latem w klimatyzowanym biurowcu wilgotność powietrza wynosi około 35 procent. Zdaniem lekarzy to za mało do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Poziom wilgotności powinien wynosić co najmniej 40 procent. Co dzieje się ze skórą, kiedy jest narażona na takie warunki? Zdaniem dermatologów przede wszystkim na utratę wody.
[srodtytul]Co dzieje się z naszą skórą[/srodtytul]
Kiedy nasza skóra jest odwodniona, równowaga płaszcza hydrolipidowego zostaje zachwiana. Płaszcz hydrolipidowy to naturalna ochrona naszej skóry. Zbudowany jest on z warstwy lipidowej na powierzchni naskórka. Warstwa lipidowa natomiast utworzona jest z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe, a także lipidów, które tworzą membrany wewnątrz naskórka.
– Odwodnienie skóry prowadzi do uszkodzenia naszej naturalnej ochrony, przez co skóra jest mniej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, wiatrem, zanieczyszczeniami, zmianami temperatur – tłumaczy dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Chirurgii Plastycznej dr. Sankowskiego w Warszawie. – Brak ochrony powoduje również, że niekorzystne procesy, które zachodzą w naszej skórze, nasilają się. Wówczas osoby z cerą wrażliwą cierpią na łuszczenie się naskórka, również problemy naczynkowe zaostrzają się, szczególnie gdy zimą mamy dużą różnicę temperatur pomiędzy ciepłem w biurze i zimnem na dworze. Skłonność do wyprysków staje się większa. Dzieje się tak, ponieważ nasza skóra, broniąc się przed utratą wody, produkuje więcej łoju, co jest pożywką dla bakterii. Klimatyzacja ma taki sam wpływ na skórę naszej głowy. Włosy mogą się elektryzować, stają się bardziej łamliwe. Skóra głowy robi się tłusta i wrażliwa, przez co włosy szybciej się przetłuszczają.