„Willa jest łakomym kąskiem, bo ma świetną lokalizację. Jest co prawda wpisana do rejestru zabytków, ale operatywny deweloper z łatwością uzyska pod byle pretekstem zgodę na przebudowę albo rozbiórkę ze względu np. na zły stan techniczny budynku” – napisał do "Życia Warszawy" zaniepokojony czytelnik.
Willa jest własnością samorządu [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Mazowsza[/link] (dziś mieści się w niej Mazowiecki Zarząd Nieruchomości). Dlaczego wystawiono ją na sprzedaż?
– Budynek wymaga kapitalnego remontu, a równocześnie nie jest nam niezbędny – mówi Anna Groszyk-Książak z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Jej zdaniem, willa jest w wystarczającym stopniu chroniona. Do rejestru zabytków wpisany został nie tylko budynek, ale i działka, na której stoi.
Spokojna jest też Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwator zabytków. – Zgodę na wykreślenie budynku z rejestru zabytków musi wyrazić minister kultury i wcale nie jest łatwo tego dokonać. Pokazuje to przykład choćby willi Grancowej, która jest w katastrofalnym stanie, a generalny konserwator zabytków nie zgodził się jej usunąć z listy – wyjaśnia Nekanda-Trepka.