Reklama

Zanim samochód trafi pod dach, trzeba załatwić papiery

Osoba, która buduje garaż, musi wcześniej uzyskać pozwolenie. Niektórzy omijają ten wymóg, traktując taki obiekt jako budynek gospodarczy

Aktualizacja: 13.08.2010 04:27 Publikacja: 13.08.2010 03:00

Zanim samochód trafi pod dach, trzeba załatwić papiery

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Taka inwestycja wymaga co do zasady pozwolenia na budowę. Zainteresowana osoba składa więc wniosek u starosty razem z czterema egzemplarzami projektu budowlanego. Projekt można jednak kupić gotowy, będzie wtedy taniej, ale i tak trzeba go dostosować do indywidualnych potrzeb.

Niezbędne jest również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a jeśli garaż ma być stawiany na terenie bez miejscowego planu, trzeba dołączyć decyzję o warunkach zabudowy.

Przepisy nie są jednak precyzyjne i wiele osób omija wymóg uzyskania pozwolenia i składa tylko wniosek ze zgłoszeniem jedynie zamiaru budowy. Dzieje się tak dlatego, że garaż traktują jako rodzaj budynku gospodarczego i powołują się na art. 29 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4299F1716767B5CE11F07495A3B145E?id=183262]prawa budowlanego[/link].

[b]Przepis mówi, że pozwolenia nie wymagają wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 mkw., stawiane na działce, na której liczba budynków gospodarczych (każdego rodzaju, nie tylko garaży) nie przekracza dwóch na każde 500 mkw.[/b] Jeżeli limit się przekroczy, trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę.

Zgłoszenie jest prostszą formą załatwiania formalności. Wystarczy bowiem złożyć do starosty wniosek z krótką informacją dotyczącą usytuowania przyszłego garażu, jego wyglądu (wystarczą szkice i rysunki) oraz z opisem sposobu wykonania robót. Trzeba też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Reklama
Reklama

Czy osoby zgłaszające łamią prawo?

Zdania na ten temat są podzielone. Jako budynki gospodarcze traktuje się tylko te „przeznaczone do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynków rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczone również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu”.

Z jednej strony więc garaż może pełnić jedną z funkcji budynku gospodarczego na działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną lub zagrodową i służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb jej mieszkańców. Z drugiej jednak jest cały rozdział w tym samym rozporządzeniu poświęcony warunkom, jakim powinny odpowiadać garaże. Nie traktuje się ich więc na równi z innymi obiektami gospodarczymi.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama