Dlaczego sprzedający nieruchomość nie chcą zatrudniać agenta

Połowa ankietowanych przez serwis Szybko.pl nie chce korzystać z pomocy agenta przy sprzedaży nieruchomości. Powód? Brak zaufania i oszczędność

Aktualizacja: 23.09.2010 17:00 Publikacja: 23.09.2010 13:00

Dlaczego sprzedający nieruchomość nie chcą zatrudniać agenta

Foto: www.sxc.hu

Red

Sprzedaż nieruchomości nie należy dziś do łatwych przedsięwzięć. W 2007 roku wystarczyło zamieścić ogłoszenie w jednym serwisie internetowym lub w prasie i po kilku dniach można było podpisywać umowę. Teraz potrzeba na to kilkunastu tygodni, a nawet miesięcy oraz szeregu zabiegów marketingowych.

- Proces sprzedaży jest czasochłonny i często skomplikowany, ale mimo to 50% osób ankietowanych przez serwis www.szybko.pl deklaruje iż podejmie się sprzedaży samodzielnie. 44% decyduje się od razu na pomoc agencji pośrednictwa, a 6% nie ma sprecyzowanych planów - informuje Marta Kosińska, ekspert serwisu Szybko.pl.

[srodtytul]Nieufni i oszczędni[/srodtytul]

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl i Expandera głównym powodem podjęcia decyzji o samodzielnej sprzedaży jest oszczędność. 89% ankietowanych osób, które rezygnują z usług pośrednika jako główny powód podają chęć uniknięcia płacenia prowizji od transakcji. Wysokość prowizji nie jest regulowana przepisami. Zwyczajowa wysokość to około 3 proc. wartości transakcji, jeżeli pośrednik zawiera umowę z dwiema stronami. Przy umowie na wyłączność, najczęściej jednostronnej prowizja bywa wyższa, ale też nie zawsze.

- Kwota rzędu kilkunastu tysięcy, którą sprzedający musi wydać na wynagrodzenie pośrednika, jest rzeczywiście wysokim wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że prowizja podlega negocjacji, a w umowie pośrednictwa powinniśmy precyzyjnie określić wymagania, które stawiamy agentowi - tłumaczy Kosińska.

Pieniądze to główny choć nie jedyny powód niechęci do pośredników. W przypadku dużych pieniędzy, które wchodzą w grę przy sprzedaży nieruchomości, dużą rolę odgrywa czynnik psychologiczny. 51% osób zadeklarowało, iż chce samodzielnie kontrolować proces sprzedaży, a 44% przyznaje się do braku zaufania do osób trzecich.

[srodtytul]Deklaracje deklaracjami, a i tak zatrudniają agenta [/srodtytul]

Choć współpracę z pośrednikami, od samego początku procesu sprzedaży, deklaruje 44% ankietowanych, to w większości przypadków ostatecznie sprzedający angażuje agenta. Świadczy o tym chociażby odsetek ofert bezpośrednich w serwisach internetowych. Bezpośrednie oferty sprzedaży mieszkań (na przykładzie Warszawy) stanowią 1,4% wszystkich ofert w przypadku serwisu www.szybko.pl, na stronie gratka.pl jest ich 0,09%, a w przypadku oferty.net i domiporta.pl ten odsetek wynosi ok. 0,7%.

Problemy i długi czas potrzebny na zawarcie transakcji sprzedaży skłaniają ostatecznie właścicieli do zatrudnienia pośrednika.

Jak wynika z raportu Expandera i serwisu szybko.pl oszczędność czasu i bezpieczeństwo transakcji to dwa zasadnicze powody, dla których jesteśmy skłonni poświęcić kilka lub kilkanaście tysięcy z przychodu za sprzedaż nieruchomości. 79% ankietowanych chętnie uniknie załatwiania części formalności oraz wizyt w sądach i urzędach. 61% osób, które decydują się na zatrudnienie pośrednika, z radością zrezygnuje z prezentowania swojej nieruchomości.

- Ankieta wykazuje, że osoby, które świadomie współpracują z pośrednikiem wiedzą, że profesjonalny, licencjonowany pośrednik gwarantuje im bezpieczeństwo transakcji, zarówno dzięki swojej znajomości rynku, jak i ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, które pokrywa szkody w przypadku zawarcia wadliwej umowy sprzedaży - mówi Marta Kosińska z Szybko.pl.

Wskazuje, że 1/3 badanych przyznaje, że nie wie jak przygotować nieruchomość na sprzedaż, ani jakie dokumenty są niezbędne aby doprowadzić do transakcji, a następnie ją zamknąć.

[i]Jak podają autorzy raportu, ankietowani mieli możliwość istniała możliwość wyboru więcej niż 1 odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%[/i]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem