BGK na zlecenie rządu prowadzi: Fundusz Kolejowy, Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych, Fundusz Termomodernizacji i Remontów, program ”Pierwszy biznes” oraz Fundusz Dopłat – w jego ramach realizowany jest program ”Rodzina na swoim”. BGK uważa, że te fundusze i programy należy zlikwidować albo przekształcić.
Z informacji ”Rz” wynika, że analizy dotyczące ich efektywności oraz tego, ile budżet państwa by zyskał na likwidacji funduszy, trafiły na biurko ministra w Kancelarii Premiera Michała Boniego. – To są jedynie wewnętrzne analizy banku – mówi Piotr Stalęga, rzecznik prasowy BGK.
Najbardziej znanym z programów rekomendowanych do likwidacji jest ”Rodzina na swoim”. Z państwowych dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych w złotych skorzystało dotychczas ponad 59 tys. rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci. W tym roku budżet ma wydać na ten cel 310 mln zł. Od ubiegłego tygodnia obowiązują wyższe limity ceny mkw. w tym programie, co oznacza, że więcej mieszkań jest dostępnych w jego ramach.
W dokumencie, do którego dotarła ”Rz”, BGK stwierdza, że program nie realizuje zakładanych celów społecznych i wpływa głównie na wzrost cen mieszkań i domów, a nie na liczbę transakcji. Podobnego zdania jest Andrzej Sławiński, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
[wyimek] [b]Czytaj też:[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/132581,545993-Rodzina-juz--nie-na-swoim-.html]Rodzina już nie na swoim?[/link] - komentarz Elizy Więcław[/wyimek]