W 2009 r. wspólnie z siostrą odziedziczyliśmy dom z lokatorami. Dom jest w znośnym stanie technicznym. Lokatorzy ciągle domagają się remontu, wymiany okien, kaloryferów. Chciałbym wiedzieć, jakie wydatki obciążają nas jako właścicieli, a jakie lokatorów – pyta czytelnik.
W umowach najmu mieszkań w domu należącym do prywatnego właściciela stronom – wynajmującemu (właścicielowi) i lokatorowi – wolno dowolnie ustalić, o co ma dbać lokator, a o co właściciel. Można się domyślać, że w umowach najmu z lokatorami domu odziedziczonego przez czytelnika takich ustaleń nie ma. Zatem obowiązuje w tym zakresie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1CB4D4A79ED3D7EF8B386B0DA4047E9C?id=176767]ustawa o ochronie lokatorów[/link].
[srodtytul]Troska o budynek i instalacje [/srodtytul]
Właściciel obowiązany jest do wykonywania na swój koszt wszystkich prac, wszystkich napraw mających utrzymać lokum we właściwym stanie, poza tymi, które z mocy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E8CFFE84CF2D0A1E97A3AA47EFA3C35E?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] lub ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie lokatorów obciążają najemcę (o tym dalej). Zgodnie z art. 6a tej ustawy na wynajmującym (właścicielu) ciąży obowiązek zapewnienia sprawnego działania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, a umożliwiających najemcy korzystanie z wody, gazu, ciepła, elektryczności, wind oraz innych urządzeń stanowiących wyposażenie nie tylko lokalu, ale i budynku. [b] Do obowiązków właściciela należą przede wszystkim[/b] (jest to wyliczenie przykładowe, niewyczerpujące):
- utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku mieszkańców oraz jego otoczenia,