Pod koniec ub.r. średnia powierzchnia lokali trafiających na rynek wtórny w Warszawie to 60,2 mkw., podczas gdy rok temu było to 57,8 mkw. – podaje Emmerson, firma doradcza i pośrednik na rynku nieruchomości.
Analitycy tej firmy obliczyli też, że na jeden sprzedawany lokal w stolicy w listopadzie ub.r. przypadało średnio 2,45 pokoju, a w tym samym okresie 2009 r. ten wskaźnik wynosił 2,4. Najwięcej ofert sprzedaży było na Mokotowie, najmniej – w Rembertowie. Pod względem dostępności ofert w tych dzielnicach sytuacja w ciągu roku się nie zmieniła.
Dla porównania – w Krakowie średni metraż lokali wystawianych na sprzedaż w listopadzie ub.r. to 56,1 mkw., rok wcześniej przeciętna powierzchnia wynosiła 55,3 mkw. Najwięcej ofert – podobnie jak rok temu – jest w dzielnicy Podgórze, najmniej – niezmiennie na Wzgórzach Krzesławickich.
Jak komentuje Krzysztof Nowak z działu badań i analiz w Emmersonie, dane świadczą o tym, że mieszkania średniej wielkości stanowią największą grupę spośród lokali oferowanych na rynku wtórnym. I takie właśnie dwu-, trzypokojowe lokale są najbardziej poszukiwane. – Wprawdzie kryzys wpłynął na zwiększenie się grona zainteresowanych mniejszymi, jednopokojowymi mieszkaniami, ale główna tendencja pozostała niezmieniona – zauważa Krzysztof Nowak.
? W badanym czasie w Warszawie zmniejszył się odsetek lokali, których cena była niższa niż 350 tys. zł, a zwiększył udział droższych. – W listopadzie 2009 r. mieszkania w cenie 200