Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkań? Olimpia Bronowicka, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) podkreśla, że aby obie strony – właściciel lokalu i lokator – były zadowolone, trzeba jasno określić ich prawa i obowiązki. Przedstawicielka PFRN radzi, jak wynajmować z głową.
• – Właściciel mieszkania zanim wystawi ofertę, powinien najpierw lokal wysprzątać i naprawić to, co zepsute. Wszystkie sprzęty – czy to AGD czy RTV czy też meble – powinny być sprawdzone – podkreśla Olimpia Bronowicka. Pośredniczka radzi, by w lokalu nie zostawiać pamiątek, portretów przodków czy np. kryształowych wazonów.
– Rzeczy pozostawione do dyspozycji lokatora powinny być spisane. Ten powinien je sprawdzić i pokwitować ich sprawność. Warto też sporządzić mapkę, na której zaznaczymy najbliższe sklepy, szkoły, przychodnie – podpowiada przedstawicielka PFRN. Dodaje, że lokatorowi trzeba też przekazać regulamin osiedla, żeby nie odbierać potem telefonów od sąsiadów o nieustających imprezach. Trzeba też ustalić, kto zajmie się ewentualnymi naprawami i pokryje ich koszty.
• Najemca musi dokładnie przeczytać zaproponowaną mu umowę wraz z załącznikami. – W dokumencie będą wyszczególnione jego obowiązki, a także opis lokalu i jego wyposażenie. Trzeba sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z tym opisem. Lokator musi też wiedzieć za co, kiedy i ile ma płacić – podkreśla Olimpia Bronowicka.
Dodaje, że jeden wzór umowy dla wszystkich to nieporozumienie. – Warunki najmu są na ogół ustalane podczas indywidualnych negocjacji – podkreśla pośredniczka. – Strony mogą wybrać, czy ma to być zwykła umowa najmu, czy umowa o tzw. najem okazjonalny, który dotyczy wynajmu lokalu na jakiś czas. Umowa o najem okazjonalny musi być zawarta u notariusza ze wskazaniem, gdzie należy eksmitować lokatora, jeżeli nie dotrzyma on warunków umowy – dodaje.