kodeksu postępowania cywilnego
. Gdyby jednak sędzia lub referendarz sądowy nie wiedział o pomyłce, właściciel nieruchomości (użytkownik wieczysty lub uprawniony z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) może złożyć wniosek (na formularzu) w tej sprawie do sądu prowadzącego księgę wieczystą właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Takie błędy prostowane są maksymalnie w ciągu kilku dni. Wniosek ten nie podlega opłacie sądowej.
W niektórych sądach wystarczy zadzwonić i poinformować o błędzie, podając numer księgi wieczystej lub sprawy wieczystoksięgowej, która toczyła się przed tym sądem, a dokona on sprostowania z urzędu.
Podobna praktyka prostowania pomyłek obowiązuje także w wypadku błędów popełnionych podczas migracji ksiąg wieczystych, tzn. gdy dla papierowej księgi tworzono wersję elektroniczną.
Spadek, hipoteka
Prostowanie błędów wygląda nieco inaczej, gdy rzeczywisty stan prawny nieruchomości nie jest zgodny ze stanem prawnym wynikającym z księgi. W tym wypadku składa się wniosek (na formularzu). Należy do niego dołączyć oryginały dokumentów będących podstawą wpisu. W razie ujawniania praw spadkowych niezbędne jest dołączenie do wniosku postanowienia stwierdzającego nabycie spadku lub o podziale spadku, w wypadku zmiany oznaczenia nieruchomości lub jej adresu – wypis z ewidencji gruntów lub budynków.
Zdarza się też, że wygasa hipoteka na skutek spłacenia wierzytelności, np. kredytu, a mimo to wciąż widnieje w dziale IV księgi. Wówczas niezbędna jest zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki, np. banku.