Jak ociepla się domy drewniane i jakie parametry cieplne można uzyskać? Jaki rodzaj izolacji jest stosowany przez producentów takich budynków?
Domy o konstrukcji drewnianej ociepla się głównie wełną o wysokich parametrach izolacyjnych. Budynki murowane są ocieplane głównie styropianem. Dlatego koszty ogrzewania w porównaniu z konstrukcjami murowanymi są o wiele niższe w przypadku domów szkieletowych. W budynkach o konstrukcji drewnianej stosunkowo łatwo jest uzyskać parametry domów pasywnych, charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,11 W/mkw. k. Zwykle współczynnik ten wynosi ok. 0,18 W/mkw. k. Natomiast domy murowane osiągają zazwyczaj współczynnik 0,28 – 0,30 W/mkw. k.
Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy, która buduje domy drewniane?
Technologia szkieletowa wymaga wysokiej precyzji i kultury technicznej, dlatego całą budowę najlepiej zlecić firmie, która ma odpowiednie doświadczenie. Pseudofachowców bez właściwego przygotowania, wieloletniej praktyki w budownictwie szkieletowym, jest wielu. Z potencjalnymi wykonawcami najlepiej się spotkać i przy okazji sprawdzić ich dotychczasowe realizacje. Postawione wcześniej budynki stanowią najlepszą rekomendację. Najlepszym wyborem są domy o konstrukcji drewnianej powstałe według technologii skandynawskiej. Dzięki odpowiedniej wentylacji ścian jest to rozwiązanie trwałe i długowieczne.
Średniej klasy budownictwo szkieletowe charakteryzuje niemiecka technologia oparta tzw. termosie. W tym przypadku ściana jest szczelnie zamknięta i niewentylowana, co ogranicza żywotność budynku do około 60 lat. Najsłabsze budynki szkieletowe to tzw. kanadyjczyki. Pierwsze dotarły do Polski, przez co czasem błędnie kojarzone są z jedynym przedstawicielem technologii szkieletowej w naszym kraju. W swoich założeniach metoda kanadyjska opiera się na przygotowaniu już na placu budowy szkieletu drewnianego i potem stopniowym obudowywaniu go kolejnymi warstwami – ocieplającymi, konstrukcyjnymi czy wykończeniowymi. Istotne znaczenie mają warunki, w jakich powstaje taki dom, gdyż drewno, wełna i inne materiały narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Ile czasu zajmuje budowa domu drewnianego, a ile betonowego?