Jaki projekt dla czytelników

Pan Mateusz wziął udział w naszej akcji "Jak budować z głową". Przysłał list o swoich planach budowy domu i dostał gotowy projekt

Publikacja: 27.01.2012 17:00

Pani Maria i pan Mateusz - nasi czytelnicy razem z doradcą serwisu Domowy.pl

Pani Maria i pan Mateusz - nasi czytelnicy razem z doradcą serwisu Domowy.pl

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Serwis rp.pl/nieruchomosci razem z portalem domowy.pl prowadzą akcję poradniczą dla osób, które podjęły decyzję o budowie domu. Czekamy na listy od czytelników, którzy potrzebują  porady eksperta  oraz gotowego projektu domu.

Spośród autorów nadesłanych listów nasi eksperci raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i na miejscu, na działce, udzielą fachowej porady. Oprócz bezpłatnego doradztwa autor najciekawszego listu dostanie od portalu domowy.pl projekt gotowego domu o wartości 2-2,5 tys. zł (więcej szczegółów o akcji).

W tym miesiącu projekt domu dostanie pan Mateusz ze Szczecina (nazwisko do wiadomości redakcji), który przysłał do nas list w imieniu swoim i żony. Mówił, że chce wybudować dom na lata, nie na kilka sezonów, więc potrzebuje  doradcy przy wyborze i projektu, i materiałów oraz pomysłu na zagospodarowanie działki. Przysłał mapę terenu, na którym chce budować. Byliśmy u czytelnika na działce razem z Igorem Iwaszczyńskim, architektem i doradcą na rynku domów jednorodzinnych, ekspertem portalu Domowy.pl.

Co planuje inwestor

Nasz czytelnik, pan Mateusz ze Szczecina, napisał:

„Pragniemy z żoną zrealizować swoje marzenie, jakim jest budowa domu dla naszej rodziny. Wybrana przez nasz działka mieści się w gminie Kołbaskowo, w spokojnej okolicy na obrzeżach Szczecina, a jednocześnie niedaleko do centrum miasta.

Teren ma kształt nieregularnego kwadratu o powierzchni ponad tysiąca  mkw. Działka jest otoczona z trzech stron drogami. Zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, wjazd powinien znajdować się od strony północnej, co jest atutem działki, ponieważ część dzienną z salonem oraz taras można bez komplikacji ustawić od południa lub zachodu.

Największy problem mamy z wyborem odpowiedniego projektu dla naszej rodziny: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Trudności sprawia nam też  wybór najbardziej energooszczędnej i bezpiecznej technologii. Pytań pojawia się mnóstwo: na jaki rodzaj ścian zewnętrznych się zdecydować, jaka wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna,  jaka powinna być wielkość i ustawienie okien, optymalne doświetlenie pomieszczeń, czy potrzebne są solary itd.).

Optymalnym rozwiązaniem dla nas byłby dom posiadający dwa miejsca postojowe w garażu, cztery nieduże sypialnie (10-15 mkw.) oraz pokój na bibliotekę i gabinet (o powierzchni ok. 15 mkw.), pomieszczenie gospodarcze (ok. 15 mkw.), salon zajmujący ok 35 mkw. oraz sporą kuchnię ze spiżarnią. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w tej materii."

Co poradził ekspert?

Umówiliśmy się z czytelnikiem  "Rzeczpospolitej" i jego żoną, panią Marią

, na ich działce w miejscowości Przylep (gmina Kołbaskowo, ok.  8 km od centrum Szczecina).

Mówi Igor Iwaszczyński, architekt, doradca na rynku domów jednorodzinnych, ekspert portalu Domowy.pl, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami:

- Na miejscu obejrzeliśmy działkę czytelników oraz jej sąsiedztwo, w którym w ostatnim czasie powstało wiele nowych domów. Kluczowe przy wyborze projektu były  zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Plan obowiązujący na działce pani Marii i pana Mateusza pozwala jednak a na stosunkowo swobodne kształtowanie przestrzeni -  dopuszcza zabudowę jednorodzinną jedno- lub dwukondygnacyjną, dachy strome od 30o do 50o, nie ma linii obowiązującej zabudowy. Warto dodać, że narożna działka czytelników jest dobrze położona pod względem stron świata - z wjazdem od strony północnej.

Po spotkaniu ustaliliśmy z czytelnikami, że ze względu na usytuowanie terenu, zapisy planu oraz preferencje inwestorów, projekt powinien uwzględnić następujące wytyczne: - dom ma dla dużej rodziny - min. 5 osób, -  musi być tak usytuowany, żeby 2-stanowiskowy garaż znajdował się maksymalnie blisko północno - wschodniego narożnika działki, - po przekątnej będzie salon  z wyjściem na taras i ogród od strony południowej. Czytelnicy nie mogli jednak podjąć decyzji, czy zbudują dom parterowy z jedną kondygnacją użytkową, czy dom z użytkowym poddaszem. Dopiero na kolejnym spotkaniu rozmawialiśmy już bardziej szczegółowo, oglądając konkretne projekty z portalu Domowy.pl. Wybierając spośród kilkuset propozycji, skupiliśmy się na dwunastu.

Czytelnicy podkreśli, że dom ma być wielopokoleniowy dla dużej rodziny, a potrzeby będą się zmieniać z upływem lat. Za użytkowym poddaszem przemawia rozdzielenie części dziennej od nocnej przez lokalizację sypialni na wyższej kondygnacji. Z drugiej strony korzystanie ze schodów może stać się z wiekiem uciążliwe. Z kolei duża powierzchnia zabudowy domu parterowego to mniejszy ogród oraz problemy ze skomunikowaniem  wszystkich pomieszczeń oraz doświetleniem centralnej części domu. Ze względu na dużą powierzchnię  ścian zewnętrznych oraz dachu, taki dom trudno realizować  jako energooszczędny.

Natomiast  dom z poddaszem użytkowym - mimo, że łatwiej go doświetlić, a zwarta zabudowa korzystnie wpłynie na oszczędzanie energii  -ma też swoje wady. Pomieszczenia na poddaszu nie będą miały pełnej wysokości i w zależności od wysokości ściany kolankowej oraz kąta nachylenia połaci dachowych, są mało ustawne. Minusy te można jednak zrekompensować wykorzystując możliwości stworzenia oryginalnego wystroju, jakie daje poddasze. Stosując docieplenie układane na krokwiach możemy odsłonić drewniane elementy konstrukcyjne tworząc niepowtarzalny klimat. Takie rozwiązanie eliminuje również mostki termiczne i nieszczelność izolacji co ograniczy straty ciepła na poddaszu.

Projekty do wyboru

Ostatecznie czytelnicy dokonywali wyboru spośród trzech projektów domów:

- Leno IV  pracowni Archigraph : (patrz: projekt)

-  Jaspis 3 pracowni MTM Styl : (patrz: projekt)

-  Z 173 pracowni Z 500: (front domu)

Zdecydowali się właśnie na budynek  Z 173

- Projekt ten spełnił wytyczne dotyczące lokalizacji na działce i zapisy planu miejscowego. Ma też wystarczająco duże przyziemie charakterystyczne dla domu  parterowego, które mieści oprócz salonu dwa dodatkowe pokoje. Można przeznaczyć je na pokój gościnny i pokój do pracy, które na pewno przydadzą się dla młodej rodziny aktywnej zawodowo. W przyszłości,  kiedy korzystanie ze schodów stanie się uciążliwe, właściciele mogą przenieść się na dół pozostawiając dzieciom więcej prywatności na poddaszu - opowiada o wybranym domu Igor Iwaszczyński.

Skąd taki wybór?

Pan Mateusz z żoną Marią

zdecydowali, że będą budować dom Z 173, bo zaletą tego projektu jest prosta bryła, która pozwala na to, aby budynek był i funkcjonalny, i energooszczędny. - Poza tym odpowiada nam zaproponowany układ pomieszczeń w Z 173.

Na parterze

, oprócz salonu i kuchni, są dodatkowo dwa pokoje: sypialnia i gabinet. Natomiast

na górze

projektant zaplanował trzy sypialnie tej samej wielkości, co nam bardzo pasuje, bo dzięki temu dzieci nie będą składały reklamacji, że któreś ma pokój większy, a inne mniejszy w nowym domu -  opowiada o wyborze domu pan Mateusz. - Zaletą Z 173 jest też spora łazienka i pomieszczenie gospodarcze przewidziane w projekcie -  dodaje pani Maria.

Czytelnicy zwracają uwagę, że doradca z serwisu Domowy.pl, uświadomił im - pokazując setki projektów - jak można wpaść w pułapkę, decydując się na oryginalne formy architektoniczne, wykusze, dziwaczne kształty dachów etc. Jak przyznają nasi czytelnicy, dla niedoświadczonych inwestorów takie przestrogi są cenne, bo nie tylko mogą ustrzec przed pochopnymi wydatkami na etapie budowy, ale także w przyszłości pozwolą zaoszczędzić np. na ogrzewaniu budynku. (zobacz: spotkanie na działce)

Formalności budowlane pani Maria i pan Mateusz chcą rozpocząć wiosną tego roku. Dom zaczną budować latem. Przeprowadzkę z mieszkania do nowego domu planują w ciągu 12-18 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Będą w nim mieszkać z dwójką dzieci oraz ewentualnymi następnymi potomkami.

Życzymy, aby budowa szła sprawnie.

Liczymy, że inwestorzy nas zaproszą, gdy skończą inwestycję.

Czekamy na kolejne listy od czytelników: nieruchomosci@rp.pl

KIEDY DOM BĘDZIE ENERGOOSZCZĘDNY

Krzysztof Lutowski, doradca Domowy.pl

- Największy wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, a co za tym idzie na energooszczędność budynku, mają jego przegrody zewnętrzne. O tym, czy ściany, dach i okna domu mogą być uznane za ciepłe, decyduje współczynnik przenikalności cieplnej (U). Im jest on mniejszy, tym lepiej, oznacza bowiem mniejsze straty powodowane ucieczką ciepła z wnętrz i większą odporność na wpływ zewnętrznej temperatury (niskiej lub wysokiej).

Wbrew obiegowym opiniom dotyczącym budowy ścian zewnętrznych, to nie rodzaj materiału konstrukcyjnego (beton komórkowy, ceramika, keramzyt lub drewno) czy zastosowanej izolacji (wełna mineralna lub styropian), wpływa na komfort termiczny panujący w budynku, lecz prawidłowa konstrukcja przegrody, jej fachowe wykonanie, odpowiednia ilość materiałów i grubość warstwy izolacji termicznej, jakość użytych materiałów i ich parametry.

To samo dotyczy dachów, których prawidłowe wykonanie gwarantujące trwałość i szczelność pokrycia również sprzyja utrzymaniu izolacyjności cieplnej na właściwym poziomie.

Serwis rp.pl/nieruchomosci razem z portalem domowy.pl prowadzą akcję poradniczą dla osób, które podjęły decyzję o budowie domu. Czekamy na listy od czytelników, którzy potrzebują  porady eksperta  oraz gotowego projektu domu.

Spośród autorów nadesłanych listów nasi eksperci raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i na miejscu, na działce, udzielą fachowej porady. Oprócz bezpłatnego doradztwa autor najciekawszego listu dostanie od portalu domowy.pl projekt gotowego domu o wartości 2-2,5 tys. zł (więcej szczegółów o akcji).

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Rynek luksusowych nieruchomości ciągle rośnie. Rezydencja za 50 mln zł
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Korona Legionowa na półmetku
Nieruchomości
Invesco Real Estate kupuje nowy hotel na Wyspie Spichrzów
Nieruchomości
Trei wybuduje mieszkania w Milanówku. Osiedle na poprzemysłowym terenie
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Nieruchomości
MLP Rzeszów na starcie. Inwestycja typu greenfield