- Na miejscu obejrzeliśmy działkę czytelników oraz jej sąsiedztwo, w którym w ostatnim czasie powstało wiele nowych domów. Kluczowe przy wyborze projektu były zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Plan obowiązujący na działce pani Marii i pana Mateusza pozwala jednak a na stosunkowo swobodne kształtowanie przestrzeni - dopuszcza zabudowę jednorodzinną jedno- lub dwukondygnacyjną, dachy strome od 30o do 50o, nie ma linii obowiązującej zabudowy. Warto dodać, że narożna działka czytelników jest dobrze położona pod względem stron świata - z wjazdem od strony północnej.
Po spotkaniu ustaliliśmy z czytelnikami, że ze względu na usytuowanie terenu, zapisy planu oraz preferencje inwestorów, projekt powinien uwzględnić następujące wytyczne: - dom ma dla dużej rodziny - min. 5 osób, - musi być tak usytuowany, żeby 2-stanowiskowy garaż znajdował się maksymalnie blisko północno - wschodniego narożnika działki, - po przekątnej będzie salon z wyjściem na taras i ogród od strony południowej. Czytelnicy nie mogli jednak podjąć decyzji, czy zbudują dom parterowy z jedną kondygnacją użytkową, czy dom z użytkowym poddaszem. Dopiero na kolejnym spotkaniu rozmawialiśmy już bardziej szczegółowo, oglądając konkretne projekty z portalu Domowy.pl. Wybierając spośród kilkuset propozycji, skupiliśmy się na dwunastu.
Czytelnicy podkreśli, że dom ma być wielopokoleniowy dla dużej rodziny, a potrzeby będą się zmieniać z upływem lat. Za użytkowym poddaszem przemawia rozdzielenie części dziennej od nocnej przez lokalizację sypialni na wyższej kondygnacji. Z drugiej strony korzystanie ze schodów może stać się z wiekiem uciążliwe. Z kolei duża powierzchnia zabudowy domu parterowego to mniejszy ogród oraz problemy ze skomunikowaniem wszystkich pomieszczeń oraz doświetleniem centralnej części domu. Ze względu na dużą powierzchnię ścian zewnętrznych oraz dachu, taki dom trudno realizować jako energooszczędny.
Natomiast dom z poddaszem użytkowym - mimo, że łatwiej go doświetlić, a zwarta zabudowa korzystnie wpłynie na oszczędzanie energii -ma też swoje wady. Pomieszczenia na poddaszu nie będą miały pełnej wysokości i w zależności od wysokości ściany kolankowej oraz kąta nachylenia połaci dachowych, są mało ustawne. Minusy te można jednak zrekompensować wykorzystując możliwości stworzenia oryginalnego wystroju, jakie daje poddasze. Stosując docieplenie układane na krokwiach możemy odsłonić drewniane elementy konstrukcyjne tworząc niepowtarzalny klimat. Takie rozwiązanie eliminuje również mostki termiczne i nieszczelność izolacji co ograniczy straty ciepła na poddaszu.
Projekty do wyboru
Ostatecznie czytelnicy dokonywali wyboru spośród trzech projektów domów:
- Leno IV pracowni Archigraph : (patrz: projekt)