RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. - Ostatni odczyt tego parametru w naszym zestawieniu wyniósł 7,29 proc. i wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec zwyżek. Niemiła niespodzianka spotkała także w lutym osoby spłacające kredyty w euro. W tym przypadku, po raz pierwszy w historii naszej analizy, oprocentowanie przekroczyło poziom 6 proc. – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
- Jeszcze w maju ubiegłego roku średnie RRSO dla zobowiązań w złotych wynosiło 6,45 proc., z kolei lutowy odczyt tej zmiennej osiągnął 7,29 proc. Wiele wskazuje na to, że oprocentowanie to może jeszcze wzrosnąć, ponieważ na rynku już pojawiły się pogłoski o możliwej podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w ciągu najbliższego kwartału.
- Dość nietypowa sytuacja miała miejsce w przypadku oprocentowania kredytów w euro. Ostatni odczyt średniej rzeczywistej stopy oprocentowania wyniósł 6,25 proc. Oznacza to miesięczną zmianę aż o 0,86 p.p. Tak duży wzrost tego parametru można wytłumaczyć mocnym ograniczaniem przez polskie banki dostępności tego typu produktów oraz niekorzystnymi zmianami w ofertach tych instytucji – tłumaczy Jacek Kasperczyk.
- W ostatnim czasie znaczna część banków podniosła wysokość stosowanych przez siebie marż dotyczących zobowiązań w euro. Na taki krok zdecydowały się m.in. Polbank EFG oraz Raiffeisen Bank.