- faktury potwierdzające poniesienie wydatków na materiały budowlane;
- pozwolenie na budowę albo dokument potwierdzający prawo do nieruchomości,
- jeżeli nie było wymagane pozwolenie na budowę.
Następnie podatnik powinien wypełnić formularz VZM-1 oraz odpowiednie załączniki (formularz oraz załączniki można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów) podając:
- imię i nazwisko, NIP (a przy braku NIP rodzaj i numer dokumentu tożsamości),
- adres zamieszkania (w przypadku małżonków – adresy obojga małżonków);
- do którego urzędu skarbowego kierowany jest wniosek;
- rodzaj poniesionych wydatków; rok rozpoczęcia inwestycji;
- dane o fakturach oraz wartości poniesionych wydatków;
- kwotę zwrotu z uwzględnieniem danych niezbędnych do wyliczenia przysługującego limitu;
- zakres remontu w odpowiednim oświadczeniu
– w przypadku gdy remont nie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę;
- sposób zwrotu np.: na rachunek bankowy.
Formularz powinien zawierać podpis osoby ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków - podpisy obojga małżonków. Podpisany formularz należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.
Na jaki zwrot może liczyć czytelnik, który na materiały budowlane wydał ok. 40 tys. zł?
- Przyjmijmy, że podatnik prowadził remont, w związku z czym zakupił materiały na kwotę 40 tys. złotych, od których zapłacił 9,2 tys. złotych VAT.
- W związku z zastosowaniem podstawowej stawki 23 proc. wnioskiem o zwrot będzie można objąć 65,22 proc. zapłaconego VAT czyli 6 tys. złotych (65,22 proc. pomnożone przez 9,2 tys. złotych zapłaconego podatku).
- Remont nie wymagał pozwolenia na budowę, a podatnik posiada faktury oraz dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Wszystkie zakupione materiały zostały wymienione na liście ogłoszonej w obwieszczeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
- Zakładając, że podatnik nie występował wcześniej z wnioskiem o zwrot wydatków, a zakup nastąpił w pierwszym kwartale 2012 r., limit zwrotu będzie wynosił 14.590 złotych. Ponieważ kwota dochodzonego zwrotu nie przekracza ustalonego limitu, będzie w całości podlegać wypłacie do podatnika.
- Do obliczenia limitu będzie miał zastosowanie następujący wzór: 30 mkw. pomnożone przez cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej w ostatnim kwartale przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu VAT, pomnożone przez 12,195 proc.
- W naszym przykładzie cena 1 mkw. ogłoszona w ostatnim kwartale wynosi 3.988 złotych, według danych podanych na stronie GUS. Należy pamiętać, że w przypadku wydatków związanych z inwestycjami wymagającymi pozwolenia na budowę, limit oblicza się na podstawie wzoru zawierającego inne zmienne (podobnie w przypadku zastosowania starej stawki VAT (22 proc.) oraz skorzystania przez podatnika z dodatkowych ulg i odliczeń w związku z inwestycją).
- W naszym przykładzie, podatnikowi pozostało wypełnić wniosek VZM-1 oraz załączniki, wskazując obliczoną kwotę dochodzonego zwrotu w ramach obowiązującego go limitu, i po podpisaniu wniosku, złożyć dokumenty w urzędzie skarbowym.
- Urząd skarbowy powinien dokonać zwrotu lub wydać decyzję w sprawie jego wysokości w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
CV
Wojciech Kaczmara
Doradca podatkowy, starszy konsultant w międzynarodowej firmie doradczej Accreo Taxand. Zajmuje się doradztwem na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych, w szczególności w zakresie podatków bezpośrednich.