po odbiór VAT do fiskusa

Kiedy możesz liczyć na zwrot VAT za materiały budowlane? Ile masz na to czasu? Jakie zebrać dokumenty?

Publikacja: 12.03.2012 07:23

po odbiór VAT do fiskusa

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Rz: Kto może liczyć na zwrot VAT za materiały budowlane?

Wojciech Kaczmara:

Zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, do ubiegania się o zwrot VAT uprawnieni są podatnicy, którzy ponieśli wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego; nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przystosowaniem budynku niemieszkalnego, jego części (lub pomieszczenia niemieszkalnego) na cele mieszkalne oraz remontem budynku lub lokalu mieszkalnego.

Poza tym podatnik ubiegający się o zwrot VAT powinien mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, np. na podstawie prawa własności, użytkowania wieczystego albo na podstawie umowy np.: najmu, przy czym umowa musi wskazywać, że podatnik ma prawo do wykonania robót budowlanych. Dodatkowo w przypadku niektórych rodzajów prac konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę.

Jeżeli wydatki poniesione zostały przez podatników pozostających w związku małżeńskim, to obojgu przysługuje zwrot?

Tak, w takiej sytuacji małżonkowie mogą wystąpić o zwrot wydatków wspólnie albo osobno. Jeżeli jednak składają dwa osobne wnioski do dwóch różnych urzędów, będą zobowiązani poinformować urząd właściwy dla współmałżonka o złożeniu wniosku. Limit zwrotu dla małżonków jest identyczny jak dla osoby składającej wniosek samodzielnie.

A cudzoziemcy odliczą VAT?

Tak, zwrot VAT przysługuje także cudzoziemcom, ale tylko i wyłącznie w stosunku do wydatków dotyczących nieruchomości mieszkaniowych zlokalizowanych na terytorium Polski.

A tzw. vatowcy?

Niestety, zwrot wydatków nie przysługuje osobom działającym jako podatnicy VAT w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Ile jest czasu na odliczenia?

Ustawa wskazuje, że zwrot wydatków dotyczy nakładów poniesionych po 1 maja 2004 r. Jednocześnie w sprawach nieuregulowanych ustawa odwołuje się do odpowiednich przepisów ordynacji podatkowej. W konsekwencji wydawać się może, że do dochodzenia zwrotu zastosowanie mogą mieć wynikające z ordynacji podatkowej przepisy określające pięcioletni termin dochodzenia nadpłaty. Takie podejście ograniczałoby możliwość dochodzenia zwrotu do wydatków poniesionych po 1 stycznia 2007 r. Należy jednak zauważyć, że zwrot wydatków nie stanowi nadpłaty podatku w rozumieniu ordynacji podatkowej, tym samym nie ma podstaw, aby stosować doń przepisy dochodzenia zwrotu nadpłaconego podatku.

W efekcie podatnicy powinni móc dochodzić zwrotu wydatków poniesionych od 1 maja 2004 r. aż do dziś, o ile mieszczą się one w ustawowym limicie.

Należy przy tym pamiętać, że wniosek o zwrot nie może być składany częściej niż raz w roku. A przysługujący podatnikowi limit odliczenia obowiązuje w okresie pięciu lat od daty złożenia pierwszego wniosku, po tym okresie odnawia się.

Gdzie znaleźć listę, od jakich materiałów można odliczyć VAT?

Zwrot wydatków dotyczy zakupu materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. podlegały 7-proc. stawce VAT, a od 1 maja 2004 r. zostały objęte stawką podstawową. Lista takich materiałów została ogłoszona w obwieszczeniu, które można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Warto zwrócić uwagę na załącznik do ustawy, w którym wymienione są rodzaje prac zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego. W przypadku tego typu prac podatnicy również mogą ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.

Czego na pewno lepiej nie odliczać, bo urząd skarbowy nie zgodzi się na to?

Ponieważ lista materiałów, których zakup pozwala na dochodzenie zwrotu poniesionych wydatków, jest oparta na symbolach używanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU), które w ciągu lat wielokrotnie się zmieniły, często pojawiają się wątpliwości, jakich konkretnie materiałów dotyczą. Dodatkowe trudności powoduje konstrukcja PKWIU, która w wielu przepadkach w sposób generalny opisuje daną kategorię wyrobów.

W praktyce wskazówki co do zakresu odliczeń można znaleźć w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, które wskazały, że do materiałów, dla których nie przysługuje zwrot, można zaliczyć m.in.: szafy wnękowe, kuchnie na gaz z butli, kolektory słoneczne, trwałą zabudowę kuchenną, okap kuchenny, farby i lakiery oraz wykładziny.

Jak dokumentować wydatki na materiały?

Ustawa narzuca w tym zakresie obowiązek posiadania faktury VAT, z której wynikałoby, jakie materiały zostały zakupione przez podatnika. Ponieważ nabywcą jest podatnik będący osobą fizyczną, faktura nie musi zawierać NIP nabywcy.

Co zrobić, gdy część faktur za materiały wystawiła ekipa remontująca mieszkanie, bo sama kupowała je w hurtowni, a potem je sprzedała  podatnikowi. Czy te materiały też można rozliczyć?

Ustawa nie uzależnia zwrotu wydatków od tego, kto wystawił dla podatnika fakturę z tytułu zakupu materiałów budowlanych. Dlatego w przypadku gdy faktura wystawiona przez wykonawcę robót zawiera wyszczególnienie materiałów sprzedanych podatnikowi, nie ma przeciwwskazań do uwzględnienia jej we wniosku o zwrot.

Należy jednak pamiętać, że jeśli faktura nie zawiera wyszczególnienia, jakie konkretnie materiały zostały nabyte, urząd skarbowy może uznać, że nie dokumentuje ona w sposób wystarczający poniesienia wydatków i nie może stanowić podstawy do dochodzenia ich zwrotu. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy podatnik otrzyma fakturę za całą usługę, bez szczegółowego rozbicia na usługę remontu i poszczególne materiały zużyte do jej wykonania.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy odliczaniu VAT za materiały budowlane?

Najwięcej błędów zdarza się przy wypełnianiu formularza VZM-1, szczególnie w zakresie ustalenia i zastosowania limitu przysługującego zwrotu. Często zdarzają się również braki związane z niepodaniem numeru rachunku bankowego albo niezłożeniem podpisów przez oboje małżonków.

Oprócz powyższych błędów podatnicy miewają trudności z ustaleniem, jakie materiały są objęte zakresem ustawy (np. zwrot nie dotyczy materiałów, dla których przed i po 1 maja 2004 r. stawka VAT pozostała niezmieniona). Zdarza się też, że podatnicy występują o zwrot, zanim nabędą prawo do nieruchomości, np. na etapie umowy przedwstępnej.

warto wiedzieć

Od czego zacząć rozliczenie, stając się o zwrot VAT?

Radzi Wojciech Kaczmara:

Na początek trzeba zgromadzić:

- faktury potwierdzające poniesienie wydatków na materiały budowlane;

- pozwolenie na budowę albo dokument potwierdzający prawo do nieruchomości,

- jeżeli nie było wymagane pozwolenie na budowę.

Następnie podatnik  powinien wypełnić formularz VZM-1 oraz odpowiednie załączniki (formularz oraz załączniki można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów) podając:

-  imię i nazwisko, NIP (a przy braku NIP rodzaj i numer dokumentu tożsamości),

- adres zamieszkania (w przypadku małżonków – adresy obojga małżonków);

- do którego urzędu skarbowego kierowany jest wniosek;

- rodzaj poniesionych wydatków; rok rozpoczęcia inwestycji;

- dane o fakturach oraz wartości poniesionych wydatków;

- kwotę zwrotu z uwzględnieniem danych niezbędnych do wyliczenia przysługującego limitu;

- zakres remontu w odpowiednim oświadczeniu

– w przypadku gdy remont nie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę;

- sposób zwrotu np.: na rachunek bankowy.

Formularz powinien zawierać podpis osoby ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków - podpisy obojga małżonków. Podpisany formularz należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Na jaki zwrot może liczyć czytelnik, który na materiały budowlane wydał ok. 40 tys. zł?

-  Przyjmijmy, że podatnik prowadził remont, w związku z czym zakupił materiały na kwotę 40 tys. złotych, od których zapłacił 9,2 tys. złotych VAT.

- W związku z zastosowaniem podstawowej stawki 23 proc. wnioskiem o zwrot będzie można objąć 65,22 proc. zapłaconego VAT czyli 6 tys. złotych (65,22 proc. pomnożone przez 9,2 tys. złotych zapłaconego podatku).

- Remont nie wymagał pozwolenia na budowę, a podatnik posiada faktury oraz dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Wszystkie zakupione materiały zostały wymienione na liście ogłoszonej w obwieszczeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

- Zakładając, że podatnik nie występował wcześniej z wnioskiem o zwrot wydatków, a zakup nastąpił w pierwszym kwartale 2012 r., limit zwrotu będzie wynosił 14.590 złotych. Ponieważ kwota dochodzonego zwrotu nie przekracza ustalonego limitu, będzie w całości podlegać wypłacie do podatnika.

- Do obliczenia limitu będzie miał zastosowanie następujący wzór: 30 mkw. pomnożone przez cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej w ostatnim kwartale przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu VAT, pomnożone przez 12,195 proc.

- W naszym przykładzie cena 1 mkw.  ogłoszona w ostatnim kwartale wynosi 3.988 złotych, według danych podanych na stronie GUS. Należy pamiętać, że w przypadku wydatków związanych z inwestycjami wymagającymi pozwolenia na budowę, limit oblicza się na podstawie wzoru zawierającego inne zmienne (podobnie w przypadku zastosowania starej stawki VAT (22 proc.) oraz skorzystania przez podatnika z dodatkowych ulg i odliczeń w związku z inwestycją).

- W naszym przykładzie, podatnikowi pozostało wypełnić wniosek VZM-1 oraz załączniki, wskazując obliczoną kwotę dochodzonego zwrotu w ramach obowiązującego go limitu, i po podpisaniu wniosku, złożyć dokumenty w urzędzie skarbowym.

- Urząd skarbowy powinien dokonać zwrotu lub wydać decyzję w sprawie jego wysokości w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

CV

Wojciech Kaczmara

Doradca podatkowy, starszy konsultant w międzynarodowej firmie doradczej Accreo Taxand. Zajmuje się doradztwem na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych, w szczególności w zakresie podatków bezpośrednich.

Rz: Kto może liczyć na zwrot VAT za materiały budowlane?

Wojciech Kaczmara:

Pozostało 99% artykułu
Nieruchomości
Robyg wybuduje osiedle przy zabytkowym browarze Haasego. Prawie 1,5 tys. mieszkań
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Rynek nieruchomości rok po powołaniu rządu. Ile dowiozły ministerstwa?
Nieruchomości
Mieszkaniówka na karuzeli
Nieruchomości
Polska centralna. Magnes na firmy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Nieruchomości
Przez wynajem na doby wspólnota zapłaci więcej