? Przeciętne marże dla kredytów hipotecznych w euro – w wysokości 300 tys. zł (co stanowi 80 proc. wartości nieruchomości) – wyniosły w lutym 4,6 proc. w ramach oferty standardowej oraz 3,26 proc. w ramach oferty pakietowej (czyli związanej z wykupieniem dodatkowych produktów banku) – wynika z danych porównywarki Comperia.pl.
? Średni koszt standardowego kredytu w PLN?nieco wzrósł z 2,11 proc. do 2,15 proc. w ciągu miesiąca, a w pakiecie z innymi produktami – spadł z 1,39 proc. do 1,37 proc.
? Na niezmienionym poziomie w stosunku do stycznia br., pozostaje marża kredytu udzielanego we franku szwajcarskim. Wynosi ona 4,75 proc. bez cross-sellu i 3,75 proc. z produktami dodatkowymi.
? – W lutym mieliśmy do czynienia ze wzrostem przeciętnej marży kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego. Średnia – w ramach oferty standardowej – wzrosła z 6,73 proc. do 6,87 proc., zaś w ramach oferty pakietowej z 4,1 proc. do 4,2 proc. – mówi Czaplewska.
? Analitycy spodziewają się dalszych zmian dla kredytów w euro. Wprowadzanie barier w postaci minimalnych dochodów 10 tys. zł netto czy też wymóg uzyskiwania dochodów w euro spowoduje, że tego typu kredyty przestaną funkcjonować na rynku.