Przede wszystkim konieczny jest pisemny wniosek do zarządu spółdzielni o zawarcie umowy o przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność.
Jeśli okazałoby się, że w danej nieruchomości nikt jeszcze z podobnym wnioskiem nie wystąpił, to zarząd spółdzielni musi najpierw określić przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w tej nieruchomości. Z pisemnej uchwały zarządu w tej sprawie powinno wynikać konkretnie kto może wystąpić z żądaniem przeniesienia własności lokalu i jakie lokale może nabyć, a także czy przynależą do nich jakieś pomieszczenia (np. piwnica, komórka). Uchwała określa również wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej związanych z poszczególnymi lokalami oraz stan zadłużenia lokali z tytułu niespłaconych kredytów zaciągniętych przez spółdzielnię lub zaległych opłaty za mieszkanie.
Do przekształcenia może dojść tylko wtedy, gdy spełnione są trzy warunki:
- działka pod budynkiem ma uregulowaną sytuację prawną, np. nie obciążają jej roszczenia byłych właścicieli;
- posiadacz lokalu własnościowego spłacił tę część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez spółdzielnię, która przypada na jego lokal;