? – Przyszli kredytobiorcy w kolejnych miesiącach będą mogli liczyć na niższe raty kredytowe. Jednak nie za sprawą spadków marż, lecz dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej obniżki stawki WIBOR, która jest składową oprocentowania kredytu hipotecznego – mówi Natalia Skwierawska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl
? Analitycy Comperii co miesiąc badają średnie marże kredytowe dla zadłużenia w wysokości 300 tys. zł, które stanowi 80 proc. wartości nieruchomości. Z ich obserwacji wynika, że średni koszt finansowania zakupu nieruchomości kredytem złotowym w listopadzie nieznacznie wzrósł.
? – Przeciętna marża standardowego kredytu w złotych wyniosła 2,35 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej – 2,34 proc. W przypadku kredytu udzielanego wraz z wykupem dodatkowych produktów banku marża wzrosła do 1,52 proc., podczas gdy wcześniej była na poziomie 1,49 proc. – wylicza Natalia Skwierawska.
? Bez zmian pozostały marże kredytów dolarowych. Zainteresowani finansowaniem w tej walucie muszą się liczyć z kosztami na poziomie 5–10 proc., w zależności od tego, czy zdecydują się na ofertę standardową, czy pakietową.
? – Tak wysokie stawki nie dziwią. Banki świadomie bowiem zniechęcają do zadłużania się w walutach obcych, na rzecz bezpieczniejszych kredytów w złotych – wyjaśnia Natalia Skwierawska.