Dział IV księgi wieczystej zawiera wpisy dotyczące hipotek, a w szczególności wysokości hipoteki, informacje, co zabezpiecza oraz na rzecz kogo została ona ustanowiona.
Do samej umowy przedwstępnej warto zażądać od sprzedającego zaświadczenia z banku, które będzie zawierać stan aktualnego zadłużenia, wysokość rat, opinię, czy kredyt był spłacany terminowo.
Pora na wykreślenie
Hipoteka może być wykreślona przez sprzedającego albo przed zawarciem umowy sprzedaży, która w przypadku nieruchomości musi byś sporządzona w formie aktu notarialnego albo w samym akcie notarialnym.
W pierwszym przypadku sprzedający musi spłacić kredyt zaciągnięty na zakup nieruchomości. Może go spłacić z własnych środków lub z zadatku, który przekazuje kupujący przy zawieraniu umowy przedwstępnej.
Po spłacie wierzytelności bank wydaje zaświadczenie potwierdzające całkowitą spłatę długu oraz zgodę na uwolnienie hipoteki. Następnie takie zaświadczenie trzeba dołączyć do wniosku, który składa się do sądu wieczysto-księgowego. Wniosek, o którym mowa, składa się na odpowiednim formularzu – „KWWPIS".