Tak wynika ze stanowiska Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) wydanego w odpowiedzi na wątpliwości dotyczące budowy obiektów letniskowych. Inwestorzy uważają, że jeśli domki letniskowe są obiektami tymczasowymi, nietrwale związanymi z gruntem, to ich budowa nie wymaga pozwolenia.
O tym, jakich trzeba dopełnić formalności, żeby cokolwiek wybudować na działce letniskowej decyduje to, jak dany obiekt jest zakwalifikowany w przepisach ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243. poz. 1623 z późn. zm.). Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 ustawy, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątkiem są roboty budowlane zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 29 – 31 ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonywanie wymaga jedynie zgłoszenia i takich, które można postawić nawet bez zgłoszenia.
Domek, czyli fundamenty, ściany i dach
Zdaniem GINB obiekty letniskowe, które są trwale związane z gruntem i wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach należy - w świetle art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego - uznać za budynki. Zgodnie z załącznikiem do ustawy domki letniskowe zostały zaliczone do III Kategorii tj. innych niewielkich budynków. Ponieważ budowa takich domków nie została wymieniona w art. 29 - 31 ustawy, to wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – uważa GINB.
Główny Inspektor przyznaje, że budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenia. Za tymczasowe obiekty budowlane należy uznać te obiekty letniskowe, które są przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki albo są nietrwale związane z gruntem, jak np. barakowozy, czy obiekty kontenerowe (art.3 pkt 5 ustawy 3 Prawa budowlanego). Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz jedynie dokonania zgłoszenia.
Nie pomieszkasz nawet roku
Z przepisów tych wynika, że z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są zwolnione te tymczasowe obiekty, które spełniają łącznie dwie przesłanki: po pierwsze - nietrwałe związanie z gruntem, po drugie - przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie przed upływem 120 dni. Obiekty niespełniające choćby jednej z tych przesłanek, nawet jeśli kwalifikują się jako tymczasowe, będą wymagały uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – zaznacza GINB.