Co zyskuje najemca zielonego budynku

Najlepsze biurowce są tak zaplanowane, że pracownik nie ma ochoty z nich wyjść na obiad czy przerwę.

Publikacja: 27.05.2013 00:59

Klimatyzacja nie dmucha lodowatym powietrzem w twarz, światło nad biurkiem nie razi w oczy, powietrze jest świeże, a zmęczony pracownik może iść do salki obok biurka i zagrać w piłkę albo rozciągnąć się na leżance w strefie relaksu, wśród żywej zieleni, a nie sztucznych, zakurzonych kwiatów. To tylko niektóre atuty nowoczesnych biurowców, ale najbardziej doceniane przez pracowników użytkujących biura.

Co zyska najemca

Czy budowanie certyfikowanego ekologicznie biurowca będzie dużo droższe w porównaniu z tradycyjnym budynkiem?

– Do pewnego poziomu certyfikacji koszty budowy nie różnią się od tych poniesionych przy zastosowaniu standardowych rozwiązań – mówi Ewa Łydkowska z firmy SwedeCenter należącej do Grupy Inter Ikea. – Duże znaczenie ma również fakt, że pracujemy z konsultantami od ekologicznych rozwiązań od samego początku inwestycji i jesteśmy w stanie wdrożyć proekologiczne rozwiązania już na etapie projektowania. Dzięki temu stają się one integralną częścią procesu deweloperskiego.

Z analiz budynków z „zielonymi certyfikatami", które od lat funkcjonują w zachodniej Europie, wynika, że w takich budynkach zużycie energii jest o 25–30 proc. niższe niż w standardowych biurach, a zużycie wody o blisko 30 proc. mniejsze.

– Przekłada się to na zmniejszenie kosztów eksploatacji ponoszonych przez najemców biur poza czynszem. W nowoczesnych budynkach mających ekologiczny certyfikat LEED opłaty te są niższe nawet o kilkanaście procent od tych ponoszonych w starym biurowcu – mówi Ewa Łydkowska. – Nie bez znaczenia jest także fakt, że „zielone" obiekty oferują lepszą wentylację, kontrolę temperatury, doświetlenia i obniżony poziom zanieczyszczenia powietrza. To z kolei wpływa na wyższą wydajność pracy i lepsze samopoczucie pracowników.

Nowe projekty

Firma SwedeCenter (600 tys. mkw. projektów komercyjnych zrealizowanych i prowadzonych w Polsce) wprowadziła na rynek Business Garden.

– To koncepcja zielonych kompleksów biurowych realizowanych przez SwedeCenter na terenie Polski. Pierwsze takie kompleksy biurowce niebawem powstaną w Warszawie i Poznaniu, a potem także we Wrocławiu – mówi Ewa Łydkowska. Parki Business Garden są projektowane i budowane z myślą o stworzeniu zdrowego i zielonego środowiska pracy – dodaje.

Kompleksy – oprócz biur – mają hotel, centrum konferencyjne, bank, pocztę, fitness, restauracje, bar, kiosk, punkt ksero, aptekę, pralnię chemiczną, sklepy, a nawet przedszkole (jeśli będą zainteresowani korzystaniem z placówki).

– To stałe elementy Business Garden. Wszystko po to, aby zapewnić najemcom najważniejsze usługi i serwis na terenie kompleksów w trakcie godzin pracy i po wyjściu z biura – podkreślają przedstawiciele SwedeCenter.

Business Garden Warszawa jest sztandarowym projektem SwedeCenter. Powstaje na rogu ulic Żwirki i Wigury i 1 Sierpnia w stolicy. Kompleks będzie się składał z siedmiu budynków o łącznej powierzchni około 90 tys. mkw. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap inwestycji. Dwa budynki o łącznej powierzchni najmu ponad 33 tys. mkw. zostały wynajęte (w 80 proc.).

– Na początku roku rozpoczęliśmy pierwszy etap Business Garden w Poznaniu. Powstaje pomiędzy lotniskiem a centrum Poznania. Składa się z dziewięciu budynków o całkowitej powierzchni 80 tys. mkw., głównie biurowej i usługowej – opowiada Ewa Łydkowska. – Po zakończeniu realizacji wszystkich etapów budowy Business Garden Poznań będzie największym parkiem biznesowym tego typu w mieście. W pierwszej kolejności powstaną cztery biurowce o powierzchni 42 tys. mkw.

Natomiast budowę Business Garden Wrocław firma Swede Center chce rozpocząć pod koniec tego roku. Zaplanowała tam osiem budynków biurowych, które wraz z otaczającym je ogrodem zajmą powierzchnię ponad 7 hektarów w ścisłym centrum miasta. W kompleksie powstanie ponad 100 tys. mkw. powierzchni.

Zielone rozwiązania

– Wszystkie projekty Business Garden są zaprojektowane w oparciu o nowoczesne i energooszczędne rozwiązania techniczne zgodne z wymogami certyfikacji LEED – Leadership in Energy and Enviromental Design – podkreśla Ewa Łydkowska.

W związku z tym inwestor wybierał materiały naturalne, trwałe oraz łatwo dostępne. Te wykończeniowe mają badania potwierdzające brak w ich składzie szkodliwych substancji chemicznych oraz są proste w montażu. Dzięki temu nie wymagają używania ciężkiego sprzętu, generującego zarówno koszty, jak i emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

– Pierwszeństwo przy wyborze miały także rozwiązania techniczne i urządzenia oszczędzające energię, wodę oraz ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Poza tym, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, będziemy zatrzymywać część wód opadowych na dachach i w specjalnych zbiornikach deszczówki. Dachy zostaną pokryte powierzchnią biologicznie czynną, gromadzącą część opadów i przyczyniającą się także do lepszej izolacji termicznej budynku. Pozostała woda będzie wykorzystywana do podlewania roślinności ogrodów, które zajmują znaczący procent powierzchni kompleksów Business Garden – zapewnia inwestor Business Garden.

Kolejnym proekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie belek chłodzących. Zużywają one znacznie mniej energii niż klasyczna klimatyzacja. Natomiast rolety zewnętrzne ograniczają dopływ ciepła do pomieszczeń.

W podziemiach budynków znajdą się miejsca postojowe przeznaczone dla rowerów. Rowerzyści będą mogli skorzystać z szatni i z prysznica przed rozpoczęciem pracy. W garażach zaplanowane są stanowiska ładowania zasilania pojazdów z napędem elektrycznym.

Do budynku Business Garden w Warszawie przeprowadziła się firma Ricoh Polska.

– Przy wyborze nowej siedziby kierowaliśmy się przede wszystkim poprawą komfortu pracy. Poszukiwaliśmy biur, które będą nowoczesne i innowacyjne. Dodatkowo Business Garden, jako pierwszy ekologiczny business park w Warszawie, idealnie wpisuje się w strategię naszej firmy – mówi Paweł Barski, dyrektor marketingu z firmy Ricoh. – Nasze nowe biuro zajmuje dwa tys. mkw. i jest biznesową wizytówką.

>Konferencja: „Zielone biurowce: od projektu do eksploatacji" odbyła się w kwietniu     w siedzibie „Rz".

>Relacja wideo:     http://www.tv.rp.pl/artykul/1003997-Zielone-biurowce-od-projektu-do-eksploatacji.html

>Głównym partnerem     była firma SwedeCenter.

Opinie dla „Rz"

Roger Andersson dyrektor zarządzający SwedeCenter

Obserwując zmiany zachodzące w stylu pracy, wprowadzamy w naszych projektach strefy relaksu, choćby w formie namiastki, jaką jest ogród. W Business Garden Warszawa tereny biologicznie czynne zajmują 60 proc. powierzchni. Z kolei w Poznaniu stworzyliśmy strefy relaksu w części ogrodowej kompleksu, w których ludzie pracujący w biurach będą mogli swobodnie się spotykać. Znajdą się tu tablice do gry w koszykówkę czy plac do gry w boule. Miejsca te będą mogły być wykorzystywane również w czasie wolnym od pracy.

Wszystkie realizowane dziś przez nas biurowce są zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Nasze zainteresowanie ekologicznymi budynkami nie wynika z mody, ale jest wynikiem naszej długofalowej filozofii działania. SwedeCenter nie sprzedaje swoich projektów tuż po zakończeniu inwestycji. Pozostają one w naszym portfolio nieraz przez wiele lat. Ważne jest dla nas, aby utrzymały swoją atrakcyjność w dłuższej perspektywie. Jest to możliwe tylko w przypadku dobrze zaprojektowanych i wykonanych obiektów. Chcemy, aby stosowane w naszych budynkach rozwiązania spełniały oczekiwania obecnych najemców, jak również były atrakcyjne dla przyszłych klientów.

Zapotrzebowanie na zielone budynki jest coraz większe. Wynika to z rosnących oczekiwań najemców, którzy zaczynają zwracać coraz większą uwagę na otoczenie i komfort środowiska pracy.  Magnesem przyciągającym najemców do tego typu inwestycji jest większa swoboda w ich adaptacji, możliwość ekspansji w ramach jednego kompleksu, a także dostęp do udogodnień dla pracowników.

Piotr Brzostek ekspert firmy doradczej Cushman & Wakefield

Zdobywanie przez budynki komercyjne ekologicznych certyfikatów jest coraz popularniejsze. Początkowo tematyką zrównoważonego budownictwa byli zainteresowani głównie deweloperzy z zagranicznym kapitałem założycielskim, szczególnie ze Skandynawii, USA i zachodniej Europy. Dziś najemcy budynków biurowych, a przede wszystkim międzynarodowe korporacje, wywierają wpływ na inwestorów, aby biurowce były zdrowsze oraz budowane i eksploatowane z poszanowaniem środowiska. Najemcy cenią m.in. dostęp do naturalnego światła, bogate w roślinność przestrzenie służące do odpoczynku, systemy automatycznie wyłączające niepotrzebne oświetlenie, systemy opuszczanych żaluzji, które poprawiają komfort cieplny, liczne stojaki rowerowe w biurowcu i prysznice dla rowerzystów. Istotne są też same lokalizacje ekobiurowców, zapewniające doskonały dojazd środkami transportu publicznego. Dziś w całym kraju 110 inwestycji biurowych i ponad 30 handlowych ubiega się lub na certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM lub LEED. Jeśli chodzi o budynki biurowe w systemie certyfikacji LEED i BREEAM: 59 zostało zarejestrowanych, 34 inwestycjom przyznano tzw. precertyfikację, a 17 istniejących budynków biurowych ma certyfikat. Spodziewane przez najemców obniżenie kosztów eksploatacji w ekobudynkach wiąże się m.in. ze zmianą metod projektowania nowo powstających biurowców. Projektanci odchodzą np. od przeszklonych fasad od podłogi do stropu, aby spełnić wymagania w zakresie izolacyjności konstrukcji i efektywności energetycznej budynku.

Klimatyzacja nie dmucha lodowatym powietrzem w twarz, światło nad biurkiem nie razi w oczy, powietrze jest świeże, a zmęczony pracownik może iść do salki obok biurka i zagrać w piłkę albo rozciągnąć się na leżance w strefie relaksu, wśród żywej zieleni, a nie sztucznych, zakurzonych kwiatów. To tylko niektóre atuty nowoczesnych biurowców, ale najbardziej doceniane przez pracowników użytkujących biura.

Co zyska najemca

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Robyg wybuduje osiedle przy zabytkowym browarze Haasego. Prawie 1,5 tys. mieszkań
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Rynek nieruchomości rok po powołaniu rządu. Ile dowiozły ministerstwa?
Nieruchomości
Mieszkaniówka na karuzeli
Nieruchomości
Polska centralna. Magnes na firmy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Nieruchomości
Przez wynajem na doby wspólnota zapłaci więcej