Miasto oddało kamienicę spadkobiercom przedwojennego właściciela. Mieszkam w niej od ponad 30 lat. Niestety nie wykupiłem lokalu i nadal jestem tylko najemcą. Obawiam się, że nowi właściciele będą chcieli podnieść czynsz. Czy mogę się bronić przed podwyżkami - pyta czytelnik.
Zasady ustalania podwyżek reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów (dalej w tekście jako:ustawa). Warto, by czytelnik się z nią zapoznał. Na jej podstawie właściciel ma prawo podnosić czynsze nie częściej niż co pół roku. Te sześć miesięcy liczy się od dnia, w którym zaczęła obowiązywać poprzednia podwyżka.
Jeżeli właściciel chce wprowadzić podwyżkę, musi wręczyć czytelnikowi pisemne wypowiedzenie i to z 3 miesięcznym wyprzedzeniem (chyba, że umowa najmu reguluje to inaczej). Przepisy ustawy dzielą podwyżki na dwa rodzaje, tzn. na te do 3 proc. wartości odtworzeniowej i powyżej 3 proc.
Wartość odtworzeniowa lokalu to iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkaniowego. Wskaźniki ustalają wojewodowie: dla województwa oraz dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Wskaźniki publikowane są co pół roku w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Można je odnaleźć w wersji elektronicznej w Internecie.
Na ogół podwyżki w kamienicach przekraczają pułap 3 proc. Jeżeli tak będzie i w przypadku czytelnika, wówczas może on zażądać od właściciela podania na piśmie powodów wprowadzenia podwyżki.