"Od 1 stycznia 2014 r. klienci będą mogli składać wnioski kredytowe objęte dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w bankach, które podpiszą z BGK umowę o współpracy. Docelowo program będzie dostępny w większości banków na obszarze całego kraju" - podkreślił w komunikacie BGK.
Wcześniej BGK realizował inne programy mieszkaniowe, w tym "Rodzina na Swoim" czy program budownictwa społecznego. "Teraz wykorzystamy nasze doświadczenia i kompetencje, aby spełnić oczekiwania ustawodawcy i uruchomić w terminie program Mieszkanie dla młodych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk.
Pomoc z budżetu państwa będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego dla osób zamierzających kupić pierwsze własne M. Program zakłada, że środki pochodzące z Funduszu Dopłat na wsparcie młodych będą przekazywane za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych. "Chęć nawiązania współpracy z BGK zgłosiło już kilkanaście banków, które współpracowały przy programie +Rodzinie na swoim+. Stosowne umowy z kolejnymi bankami zostaną podpisane w najbliższych tygodniach" - dodano.
Według prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, założenia programu MdM "wzmacniają własnościowy model zaspokajania potrzeb mieszkaniowych". "Po jego uruchomieniu można oczekiwać ożywienia rynku mieszkaniowego, mimo iż od nowego roku zaczyna obowiązywać rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z którą będzie wymagany wkład własny, a kredyt hipoteczny nie będzie mógł przekraczać 95 proc. wartości kredytowanej nieruchomości" - podkreślił.
MdM ma pomóc osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.