Cumowanie jachtów i motorówek a podatki

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej jest właścicielem działki nad jeziorem z pomostami nad wodą. Nieruchomość została nabyta i była wykorzystywaną przez wiele lat w celach prywatnych.

Aktualizacja: 23.06.2019 18:21 Publikacja: 23.06.2019 12:37

Cumowanie jachtów i motorówek a podatki

Foto: Adobe Stock

- Obecnie właściciel chciałaby wykorzystać znajdujące się nad jeziorem pomosty do wynajmu miejsc postojowych dla jachtów lub motorówek. Umowa najmu zawierana byłaby na okres minimum 5 lat. W tym czasie, w okresie od maja do listopada postój motorówki odbywałby się na wodzie i za to byłaby ustalona kwota wynajmu miejsca postojowego. W okresie od listopada do maja część z tych motorówek będzie zabierana przez wynajmującego, a niektóre byłby ściągnięte na grunt – to byłaby kwota wynajmu miejsca postojowego na gruncie. Jednocześnie czytelnik planuje w sezonie wynajmować dodatkowo ok. 30–40 miejsc postojowych na wodzie, a w zależności od uzgodnień również poza sezonem na gruncie. Część właścicieli łodzi korzystających z miejsc postojowych chciałaby również wynająć fragment działki na postawienie przyczep kempingowych, za co również byłaby ustalona w umowie kwota wynajmu. Czy opisany sposób wynajmu miejsc postojowych na wodzie i na gruncie można zakwalifikować jako przychody z najmu prywatnego i opodatkowany stawką 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? – pyta czytelnik

Czytaj także: Sprzedaż motorówki po sezonie wyklucza odpisy

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku. Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów, wyróżniając m.in. :

- pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),

- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, tzw. najem prywatny (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarczą – oznacza działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy o PIT.

Natomiast za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, które łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem najem do celów podatku dochodowego może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) lub jako odrębne źródło przychodów, tzw. najem prywatny (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Co do zasady, wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem istotnych okoliczności danej sprawy. Ocena, czy podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu uzależniona jest od ustalenia, czy ta działalność zarobkowa spełnia jednocześnie wszystkie przesłanki pozytywne wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT ustawy oraz czy nie wystąpiły przesłanki negatywne określone w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT. Jeżeli składniki majątku będą wykorzystywane w taki sposób, że rozmiary tej działalności, powtarzalność, zarobkowy charakter, sposób zorganizowania, jej profesjonalny charakter będą wskazywać, że jest to działalność gospodarcza, wówczas uzyskiwane z tej działalności przychody będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, a nie do przychodów z najmu. A zatem, podatnik może uzyskiwać przychody z najmu albo w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, nie okazjonalny, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany albo w sposób incydentalny, nieprofesjonalny, okazjonalny w sposób przypadkowy, nieregularny.

Należy jednak podkreślić, że decydujące znaczenie dla zakwalifikowania przychodów z najmu do właściwego źródła ma całokształt okoliczności faktycznych danej sprawny, sposób wykonywania najmu, a nie wybór tej kwalifikacji dokonany przez podatnika, czy też brak urzędowej rejestracji tej działalności. Jeżeli bowiem rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku wynajem nieruchomości spełnia przesłanki uznania za działalność gospodarczą , to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, a nie jako tzw. najem prywatny.

W pytaniu całokształt okoliczności faktycznych sprawy świadczy o tym, że uzyskiwane przez czytelnika przychody z najmu miejsc postojowych na wodzie ok. 30–40, a w zależności od uzgodnień również poza sezonem na gruncie, będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Prowadzony najem ze względu na sposób jego wykonywania, jego ciągły i zorganizowany charakter nie jest najmem okazjonalnym, lecz realizowany jest w sposób wypełniający znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.W tym stanie faktycznym nie powinno być wątpliwości, iż że czytelnik ma na celu osiąganie dochodu z przedsięwzięcia o znacznych rozmiarach, świadcząc usługi na rzecz osób trzecich w sposób ciągły i zorganizowany, co wykracza poza zwykły zarząd majątkiem własnym.

Zatem przychody uzyskiwane przez niego z tytułu najmu, należy zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować na zasadach przewidzianych dla tego źródła (np. według tzw. zasad ogólnych lub tzw. podatkiem liniowym). Przychody te nie mogą być zakwalifikowane do źródła, jakim jest najem prywatny, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i tym samym być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 proc.

Zaprezentowane stanowisko znalazło potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2019 r.( 0114-KDIP3-1.4011. 652.2018.2.AC) oraz wyroku NSA z 15 listopada 2017 r. (II FSK 2769/15).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1509 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z u 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 43)

Pozarolnicza działalność gospodarcza

Każde działanie spełniające przesłanki zawarte w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, z zastrzeżeniem art. 5b ust. 1 tej ustawy, stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji czy nie, bowiem ustawa o PIT nie uzależnia uznania danego działania za pozarolniczą działalność gospodarczą od faktu zarejestrowania bądź zgłoszenia go do właściwego rejestru tej działalności. W szczególności działania podatnika, wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie najmu nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym, za pozarolniczą działalność gospodarczą mogą być uznane jego działania, w stosunku do stanowiących własność lub współwłasność składników majątkowych (w tym mienia nieruchomego), wykazujące cechy zorganizowania i ciągłości, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od zwyczajowego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie źródło stałego (nie okazjonalnego) zarobkowania.

Ryczały od przychodów ewidencjonowanych

Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy o PIT dochody osiągane przez podatników z tzw. najmu prywatnego , są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak już wspomniano t , osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt . (art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w tym przypadku wynosi 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 000 zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5 proc. ?

- Obecnie właściciel chciałaby wykorzystać znajdujące się nad jeziorem pomosty do wynajmu miejsc postojowych dla jachtów lub motorówek. Umowa najmu zawierana byłaby na okres minimum 5 lat. W tym czasie, w okresie od maja do listopada postój motorówki odbywałby się na wodzie i za to byłaby ustalona kwota wynajmu miejsca postojowego. W okresie od listopada do maja część z tych motorówek będzie zabierana przez wynajmującego, a niektóre byłby ściągnięte na grunt – to byłaby kwota wynajmu miejsca postojowego na gruncie. Jednocześnie czytelnik planuje w sezonie wynajmować dodatkowo ok. 30–40 miejsc postojowych na wodzie, a w zależności od uzgodnień również poza sezonem na gruncie. Część właścicieli łodzi korzystających z miejsc postojowych chciałaby również wynająć fragment działki na postawienie przyczep kempingowych, za co również byłaby ustalona w umowie kwota wynajmu. Czy opisany sposób wynajmu miejsc postojowych na wodzie i na gruncie można zakwalifikować jako przychody z najmu prywatnego i opodatkowany stawką 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? – pyta czytelnik

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego