Rz: Czytelnik pyta, czy najemca może się zameldować w lokalu bez wiedzy właściciela, na podstawie umowy najmu lokalu? W przypadku umowy najmu lokalu na czas oznaczony – na okres podany w umowie, a w przypadku umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony – bezterminowo. Powyższe pytania dotyczą umowy, w której nie ma zastrzeżenia, iż właściciel nie wyraża zgody na meldunek. Co jednak będzie, gdy takie zastrzeżenie zostanie wpisane do umowy? Czy jest ono wiążące dla organu meldunkowego?
Paweł Puch:
W wyroku NSA z 25.09.2008 r. sygn. akt. II OSK 1069/07 sąd uznał, że ustawodawca nie wymaga od ubiegającego się o zameldowanie przedstawienia dokumentu potwierdzającego jego tytuł prawny do lokalu. Wymóg w postaci przedstawienia organowi meldunkowemu dokumentu, który potwierdzałby uprawnienie do przebywania w lokalu, wynikał z treści art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który został jednak uznany za niezgodny z art. 52 ust. 1 i art. 83 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r. o sygn. akt K 20/01 (OTK-A 2002/3/34).
Zatem organy prowadzące ewidencję ludności stwierdzają jedynie okoliczności faktyczne związane z pobytem osób w określonych miejscowościach, nie jest zaś ich rolą poddawanie weryfikacji uprawnień do przebywania w lokalach. Brak zgody właściciela na zameldowanie nie stanowi przeszkody do dokonania zameldowania. Oczywiście pobyt osoby ubiegającej się o zameldowanie w lokalu musi mieć charakter pobytu legalnego, gdyż tylko taki pobyt uprawnia do zameldowania.
A co oznacza „pobyt legalny"?